Словник інформаційно-бібліотечної термінології складений для орієнтування у професійній термінології. Основну увагу було зосереджено на відображенні системи понять, яка склалася в бібліотечній практиці, та на нових термінах, що виникли за останній період під впливом впровадження новітніх інформаційних технологій у роботу бібліотек.
Пропонований словник розрахований на бібліотекарів-практиків і користувачів бібліотеки та стане у нагоді студентам 1 курсу, що вивчають розділ дисципліни «Вступ до фаху»: «Основи інформаційної культури», для якнайшвидшої адаптації в системі бібліотечного обслуговування нашої бібліотеки.
A
Абонент бібліотеки — читач бібліотеки чи установа, що користується бібліотечним обслуговуванням.
Абонемент бібліотечний - форма бібліотечного обслуговування, яка передбачає видачу документів для використання поза бібліотекою.
Автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) - автоматизована інформаційна система, призначена для автоматизації бібліотечних процесів на основі використання сучасних інформаційно-комунікативних технологій, засобів обчислювальної техніки та телекомунікаційних мереж. В бібліотеках України використовується різні прикладні програмні продукти. Серед них можна виділити такі: МАРК-SQL, ІРБІС, ALEPF, УФД/Бібліотека, UNILIB і т. ін.
Автоматизована інформаційно-пошукова система — пошукова система, створена на базі електронно-обчислювальної техніки, призначена для автоматизованого пошуку в електронному каталозі.
Автор — особа, яка створила твір або брала участь у його створенні. Автором може бути установа чи організація, від імені яких публікуються матеріали.
Автореферат дисертації — наукове видання у вигляді брошури авторського реферату проведеного дослідження, яке подається на здобуття наукового ступеня.
Авторський знак — умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовка твору. Застосовується для розстановки творів друку в алфавітному порядку.
Авторське право - це сукупність правових норм, що регулюють немайнові та майнові відносини, що виникають у зв'язку із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва як об'єктів права інтелектуальної власності.
Айстопери (eye stoper — дослівно „той, що зупиняє очі”) – назва, що використовується в рекламі, покликана привертати увагу людей до об’яви. Наприклад, найсильніший „айстопер” – це колір, особливо яскравий, адже саме колір предмета людське око розрізняє швидше за все. Також використовуються різноманітні нестандартні і смішні зображення тварин, людей. Такий прийом використовується в бібліотеках для оформлення книжкових виставок.
Алфавітне бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, в якому бібліографічні записи розташовані в алфавітному порядку індивідуальних і колективних авторів і (або) заголовків документів.
Алфавітно-предметний покажчик до систематичного каталогу (АПП) — допоміжний апарат до систематичного каталогу, що представляє собою алфавітний перелік предметних рубрик, що розкривають зміст відображених у систематичному каталозі документів із зазначенням відповідних класифікаційних індексів. Кожне слово АПП заноситься на окремі картки, які розставляються в алфавітному порядку в спеціально виділений ящик систематичного каталогу. АПП є свого роду "ключем" до систематичного каталогу. Він підказує, де, в якому розділі, і під яким індексом слід шукати потрібну книгу.
Алфавітний каталог (АК) — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку авторів, найменувань організацій або заголовків документів.
Альбом — книжкове або комплектне листове образотворчого мистецтва, що має, як правило, пояснювальний текст.
Альманах — збірка, що містить літературно-художніх та (або) науково-популярні твори, об'єднані за певною ознакою (тема, час написання і т.д.).
Аналітичний бібліографічний опис — бібліографічний опис статті з книги або періодичного видання.
Анотація — коротка характеристика документа, що пояснює його зміст, призначення, форму, інші особливості.
Анотоване бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, в якому всі або більшість бібліографічних записів включають анотації.
Анонімний автор — автор, який опублікував документ без вказівки свого імені.
Антологія — неперіодичний збірник вибраних літературно-художніх творів (або витяг з них), переважно віршованих.
Атлас — альбом, що містить зображення різних об'єктів (карти, креслення, малюнки), створений для навчання або практичних цілей.
Аудіокнига - різновид аудіовізуального документа: магнітофільм; озвучене видання для сліпих та слабозорих, записаний на магнітофонну стрічку або грамплатівку і є репродукцією плоскопечатного оригіналу. Відноситься до матеріалів спеціальних форматів.
Аудіовізуальний документ — документ, що містить образотворчу і (або) звукову інформацію, відтворення якої вимагає застосування відповідного обладнання. До аудіовізуальних документів відносяться грамплатівки, магнітні фонограми, діаматеріали і вузькоплівкові кінофільми, відеокасети, СD-Rom.
Афіша — рекламне або довідкове листове видання з інформацією про який-небудь культурний захід і призначене для розклеювання.
Б
Багатотомне видання — неперіодичне видання, що складається з двох або більше нумерованих томів і становить єдине ціле за змістом і оформленням.
База даних (БД) — набір даних, який представлений на машинному носії у вигляді, що дозволяє здійснювати автоматизовану переробку розміщуваної в ньому інформації. База даних призначена для зберігання даних про придбані бібліотекою виданнях (монографіях, довідниках, збірниках статей і т.п.), інформації про місцезнаходження окремих екземплярів (палітурок) кожного видання і відомостей про читачів.
Банер – вид рекламного носія в сіті Інтернет, зображення, як правило, рекламного змісту, при натисканні на яке відкривається веб-сторінка з більш докладним описом рекламованої акції, товару або послуги. Стандартними розмірами банерів вважаються 468х60, 100х100, 420х200, 234х60. Банери бувають статичними (gif або jpeg картинки) і динамічними (flash-банери).
Бенч-маркінг - метод порівняльного аналізу бібліотечного фонду, що передбачає порівняння показників документного фонду бібліотеки з аналогічними еталонними показниками. В якості еталону порівняння служать зазвичай ідеальні кількісні моделі фонду, стандарти і нормативи.
Бестселер - книжкове видання, випущене масовим тиражем, розраховане на широкі кола населення і користується найбільшим попитом.
Бібліограф — співробітник бібліотеки, що має спеціальну бібліографічну освіту. До бібліографа можна звернутися за допомогою в пошуку необхідної інформації про документи. Бібліограф допоможе в роботі з каталогами, підкаже, як простіше знайти необхідну інформацію. Бібліографи складають бібліографічні списки літератури, рекомендаційні бібліографічні посібники з різних тем, які можна використовувати при пошуці інформації.
Бібліографічна база даних — база даних, що містить бібліографічні записи.
Бібліографічне видання — бібліографічний посібник, випущений у вигляді окремого документу у формі неперіодичного, серійного, періодичного або продовжуваного видання.
Бібліографічна довідка — відповідь на разовий запит, що містить бібліографічну інформацію про наявність і (або) місцезнаходження документа (адресна довідка), про зміст бібліографічної інформації з певної теми (тематична довідка); про відсутніх або перекручених у запиті елементах бібліографічного опису (уточнююча довідка).
Бібліографічна інформація — інформація про документи, необхідна для їх пошуку і використання.
Бібліографічний інформування — систематичне забезпечення бібліографічною інформацією абонента відповідно до його довготривало чинним запитом.
Бібліографічний запит — інформаційний запит на бібліографічну інформацію.
Бібліографічний запис — елемент інформації про документ, що фіксує в документальній формі відомості, що дозволяють розкрити його склад і зміст з метою бібліографічного пошуку.
Примітка. До складу бібліографічного запису входить бібліографічний опис, доповнюється в міру потреби заголовком, класифікаційними індексами і предметними рубриками, анотацією, шифром зберігання документа, датою завершення обробки документа, відомостями службового характеру.
Бібліографічна картотека — бібліографічний посібник, реалізований в картковій формі.
Бібліографічний огляд — бібліографічний посібник, в письмовій або усній формі представляє собою зв'язне оповідання про документи.
Бібліографічний опис — сукупність бібліографічних відомостей про документ, наведених за певними правилами, що встановлює порядок проходження областей та елементів, і призначених для ідентифікації і загальної характеристики документа. Бібліографічний опис допоможе Вам зорієнтуватися при пошуці інформації в книжковому фонді бібліотеки, відображаючи коротку характеристику документа: автор, назва, рік і місце видання.
Бібліографічний обслуговування — забезпечення споживачів бібліографічною інформацією.
Бібліографічний покажчик — бібліографічний посібник зі складною структурою, яка передбачає наявність допоміжних покажчиків, передмови, змісту, списку скорочень і т. д.
Бібліографічний покажчик до видання — частина довідкового апарату видання, що розкриває склад або зміст творів, вміщених у даному виданні.
Бібліографічна послуга — результат бібліографічного обслуговування, що задовольняє потреби в бібліографічній інформації.
Бібліографічний пошук — інформаційний пошук, здійснюваний в каталозі або картотеці на підставі бібліографічних даних.
Бібліографічний посібник — впорядкована множина бібліографічних записів, об'єднаних за будь-якою ознакою.
Бібліографічний список — список документів, складений відповідно до правил бібліографічного опису.
Бібліографія — наукова дисципліна, мета якої допомагати читачеві орієнтуватися в книжкових скарбах. Бібліографія забезпечує підготовку, розповсюдження та використання бібліографічної інформації.
Бібліометрія — використання математичних та статистичних методів вивчення потоків наукових документів (книг, періодичних видань, та ін.) з метою виявлення тенденцій розвитку предметних галузей, особливостей авторства і взаємного впливу публікацій. Бібліометрія зародилася в 60-і роки; пов'язана вона з кількісним аналізом документальних потоків. Термін «бібліометрія» ввів в 1969 році англійський вчений Алан Прічард. Вся бібліометрія побудована на аналізі даних про публікації — бібліографічних даних. Об'єктами вивчення при бібліометричному аналізі науки є публікації, згруповані за різними ознаками: авторами, журналами, тематичними рубриками, країнами та ін.
Бібліотерапія – використання спеціально підібраних книг в якості допоміжного лікувального засобу в медицині і психології; лікувальний вплив на психіку хворої людини за допомогою книги; перспективний напрям діяльності бібліотек, що займаються вивченням впливу спеціально підібраної літератури на стан здоров’я хворої людини.
Бібліотека — заклад культури, який збирає, зберігає і надає всім бажаючим джерела інформації. У Стародавньому Єгипті таким джерелом були глиняні таблички. В даний час це книги, журнали, відео-, аудіокасети, дискети і т.д.
Бібліотека-допозитарій — бібліотека, на яку покладено обов'язок постійного зберігання максимально повного бібліотечного фонду з метою звільнення фондів інших бібліотек регіону від маловикористовуваних творів друку та інших документів.
Бібліотека-філія — бібліотека, що знаходиться в підпорядкуванні у Центральної бібліотеки.
Бібліотекар — співробітник бібліотеки, що має спеціальну бібліотечну освіту. Бібліотекар працює не тільки з читачами, а й утримує в порядку фонд джерел інформації. Одне з головних завдань допомогти читачеві під час його роботи в бібліотеці.
Бібліотечний маркетинг – загальна концепція управління бібліотекою, за якої вся її діяльність спрямована на послідовне задоволення існуючих і майбутніх запитів, потреб і очікувань користувачів і, тим самим, на реалізацію функцій і завдань бібліотеки.
Бібліотечна мережа — бібліотечна система, об'єднана спільністю завдань, організаційних рішень, рядом єдиних ознак (належність до певної території, засновнику, галузі і т. д.).
Бібліотечний моніторинг – дозволяє безперервно вести спостереження за фактичним станом справ у бібліотечній сфері з метою своєчасного виявлення і систематичного аналізу змін, що відбуваються в ній, попередження негативних тенденцій.
Бібліотечна система — сукупність взаємодіючих бібліотек, об'єднаних на певних договірних умовах з метою більш повного задоволення запитів користувачів і ефективного використання бібліотечно-бібліографічних ресурсів.
Бібліотечна послуга — результат бібліотечного обслуговування, що задовольняє певну потребу користувача бібліотеки (видачу та абонування документів, надання інформації про нові надходження, довідки, виставки, консультації і т. д.).
Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК) — таблиці систематизації документів для організації книжкового фонду. Їхнє основне завданнярозкрити зміст документів, представити їх у вигляді стрункої науково-обгрунтованої системи знань і цим максимально полегшити читачеві використання бібліотечних фондів.
Бібліотечна справа — галузь ідеологічної, культурно-освітньої та науково-інформаційної діяльності, яка забезпечує задоволення потреб населення у творах, пресі та інших документах за допомогою бібліотек.
Бібліотечне обслуговування — діяльність бібліотеки по пропаганді та видачу творів друку та інших документів або їх копій, надання допомоги в їх виборі та використанні.
Бібліотечний каталог — сукупність розташованих за певними правилами бібліографічних записів на документи, що розкриває склад і зміст фонду бібліотеки.
Примітка. Бібліотечний каталог може функціонувати в картковій або машиночитаній формі, на мікроносіях, а також у формі книжкового видання.Бібліотечний пункт — форма нестаціонарного обслуговування — територіально відокремлений підрозділ, організовується за місцем проживання, роботи або навчання користувачів бібліотек.
Біобібліографічний посібник — посібник, що містить біографічні відомості про певний особу чи осіб, а також бібліографічну інформацію про їх твори та літературу про них.
Біографічний довідник — довідник, що містить відомості про життя і діяльність будь-яких осіб.
Блог – (англ. blog, от web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») – веб – сайт, головний зміст якого – записи (пости), зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості. Відмінність блогу від традиційного щоденника в тім, що блоги зазвичай публічні і передбачають сторонніх читачів, які можуть вступити в полеміку з автором.
Блогер – людина, яка веде блог.
Браузер – засіб перегляду; програмне забезпечення для комп'ютера або іншого електронного пристрою, як правило, під'єднаного до Інтернету, що дає можливість користувачеві взаємодіяти з текстом, малюнками або іншою інформацією на гіпертекстовій веб-сторінці. Наприклад, M5 Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera.
Брошура — книжкове видання об'ємом понад 4, але не більше 48 сторінок.
Буклет — листове видання у вигляді одного аркуша друкованого матеріалу, свальцованого будь-яким способом у два чи більше згинів.
Буккросінг - хобі та громадський рух, що діє за принципом соціальних мереж. Це процес визволення книг. Людина, прочитавши книгу, залишає («звільняє») її у громадському місці (парк, кафе, метро) для того, щоб інша людина могла цю книгу прочитати; той, у свою чергу повинен повторити процес. Ідею буккросінгу запропонував спеціаліст з Інтернет-технологій Рон Хорнбекер у 2001 році.
Буктрейлер - (англ. book +trailer) короткий відеоролик за мотивами книги, покликаний розповісти про книгу і зацікавити потенційного читача.
Бюлетень — періодичне або продовжуване видання, яке випускається оперативно, містить стислі офіційні матеріали з питань, що входять до кола ведення організації, що їх випускає.
B
Веб-конференції (англ. Web conferencing) - технології та інструменти для онлайн-зустрічей та спільної роботи в режимі реального часу через Інтернет. Веб-конференції дозволяють проводити онлайн-презентації, спільно працювати з документами і додатками, синхронно переглядати сайти, відео та зображення.
Веб–сайт - сукупність веб-сторінок, доступних у мережі (Інтернеті), які об'єднані як за змістом, так і навігаційно. Являє собою рекламно-інформаційні ресурси приватної особи чи організації, об’єднані загальною ідеєю та загальним дизайном.
Вебінар (англ. web + seminar) - cемінар, який проводиться у дистанційному режимі через Інтернет з використанням відповідних технічних засобів. Припускає «одностороннє» мовлення спікера і мінімальний зворотній зв'язок від аудиторії.
Відеодокументи, відеофонограми — аудіовізульний документ на стрічковому чи дисковому носії, який містить інформацію, зафіксовану на ньому за допомогою відеозвукозапису.
Відеотека — організація або служба (відділ бібліотеки), в обов'язок якої входить збір, зберігання і надання в розпорядження користувачів відеодокументів.
Видання — документ, призначений для поширення в ньому інформації, що пройшла редакційно-видавничу обробку, отриманий друкуванням або тисненням, поліграфічно самостійно оформлений, має вихідні дані.
Вибрані твори - однотомне чи багатотомне видання, яке містить частину найбільш значних творів одного чи кількох авторів, які відібрані за певним принципом.
Виставка бібліотечна – публічна демонстрація спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших носіїв інформації, які рекомендуються користувачам бібліотеки для перегляду і ознайомлення. Кожна виставка вирішує свою конкретні задачу і розрахована на певну читацьку категорію. Виставка передбачає безпосередній показ книг чи матеріалів, що розкривають їхній зміст, у вигляді, який легко сприймається зором. Проведення виставок - один із найтрадиційніших і найрозповсюдженніших методів розкриття бібліотечних фондів.
Відвідуваність – відносний (якісний) показник кількості відвідувань бібліотеки користувачами за певний період, який характеризує інтенсивність користування бібліотекою. Характеризує читацьку активність. Примітка. Відв. = В:А, де Відв. – відвідуваність, В – загальна кількість відвідувань за рік, А – кількість користувачів.
Відвідуваність масових заходів – відносний (якісний) показник кількості відвідувань бібліотеки користувачами з метою присутності або участі в масових заходах.
Віртуальна бібліотека – упорядковане зібрання динамічних документів. відрізняється тим, що не містить статичних документів, орієнтуючись лише в ресурсах мережі Інтернет. Основною ознакою є наявність інформаційного спеціаліста, який упорядковує ресурси мережі і надає їх користувачам.
Віртуальна виставка – публічний показ у мережі Інтернет за допомогою веб-технологій віртуальних образів спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших джерел інформації, а також загальнодоступних електронних ресурсів, що пропонуються віддаленим користувачам бібліотеки для ознайомлення і використання.
Віртуальна довідкова служба (ВДС) - онлайнова інформаційна служба, що виконує довідки за разовими запитами (тематичними, фактографічними, адресними, уточнюючими) віддалених користувачів. Запити користувачів виконуються на основі фонду бібліотеки , локальних мереж організацій, глобальної мережі Інтернет.
Внестаціонарное обслуговування — обслуговування читачів за межами бібліотеки з використанням пересувних бібліотечних пунктів, що забезпечують наближення книги до місця роботи, навчання. Тобто, якщо у вашому закладі немає бібліотеки, а вам необхідна література за профілем вашої роботи або просто хочеться почитати для душі, то можете скористатися послугами пересувної бібліотеки.
Внутрішньожурнальний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, опублікований у журналі в якості самостійного матеріалу.
Внутрішньокнижковий бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, включений до складу будь-якого неперіодичного видання в якості самостійного матеріалу.
Внутрішньосистемний обмін (ВСО) — це передавання видань для тимчасової роботи з центральної бібліотеки в бібліотеки-філії.
Вибірне поширення інформації (ВПІ) — поширення інформації, що з'явилася в інформаційно-пошуковій системі, відповідно з постійними інформаційними запитами споживачів інформації.
Видавництво, видавець — юридична особа (організація або фізична особа), яка здійснює підготовку до видання і випуск документа.
Вихідні дані — відомості, що інформують про місце видання, видавництво та дату видання, розміщені на титульному аркуші документу.
Г
Галузева бібліотека — бібліотека, яка задовольняє інформаційні потреби по певній галузі знання або практичної діяльності (суспільно-політична, науково-технічна, медична, сільськогосподарська та інших) на основі відповідного фонду та інформаційно-пошукового апарату.
Гаджет (англ. gadget) - портативне технічне пристосування, що володіє функціональністю в певній галузі. Цифрові фотоапарати, калькулятори, мобільні телефони, GPS-навігатори, MP3-плеєри, флешки - це найбільш звичні для нас гаджети. Останнім часом поняття "гаджети" істотно розширилося. Ними стали називати не тільки маленькі цифрові пристрої, але й різні програмні продукти, що розширюють функціональні можливості будь-якого софта. Вони називаються віджетами. Це маленькі додатки, які вбудовуються в браузер або бічну панель операційної системи. Особливою популярністю віджети стали користуватися після виходу Windows Vista, і наступної за нею Windows 7. Найбільші пошуковики, соціальні сервіси, торговельні брокери також пропонують своїм користувачам завантажити гаджети для мобільних пристроїв. Це можуть бути всілякі індикатори, годинники, калькулятори, перекладачі, прогноз погоди та ін.
Газета - періодичне видання, що виходить через нетривалі проміжки часу, містить офіційні матеріали, оперативну інформацію і статті з актуальних суспільно-політичних, наукових, виробничих питань, а також літературні твори, ілюстрації, фотографії, рекламу. Виходить у друкованій або електронній формі, як мінімум, один раз на тиждень.
Галузевий бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, що відображає документи по певній галузі знання.
Генеральний каталог — бібліотечний каталог, що відображає весь бібліотечний фонд, за винятком обмінних і резервних фондів.
Гібридна бібліотека - умовний термін, яким позначається бібліотека, що включає якісно різнорідні джерела і змішані (традиційні та електронні) технології.
Гіперпосилання - це відокремлений фрагмент (в рамках даного розділу ключове слово), при натиску на якому документ пересувається до потрібного місця в документі (зазвичай, для отримання більш детальної інформації). Це зв'язок між різними веб-сторінками в мережі Інтернет. Зв’язувати сторінки між собою за допомогою посилань дозволяє мова HTML. Наявність посилань є фундаментальною властивістю веб-сторінок. Посиланням може бути не тільки окреме слово, текст чи частина тексту, а й зображення чи його частина.
Гіпертекст - текст для перегляду на комп'ютері, який містить зв'язки з іншими документами («гіперзв'язки» чи «гіперпосилання»); читач має змогу перейти до пов'язаних документів безпосередньо з вихідного (первинного) тексту, активізувавши посилання.
Гіпертекстова база даних — текстова база даних, записи в якій містять зв'язки з іншими записами.
Грант (англ.- дарунок, пожертва) – одноразова цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення від громадян чи юридичних осіб (фондів, організацій, державних установ) в т.ч. і іноземних для реалізації певних проєктів в галузі науки, медицини, освіти, культури і т.п.
Графічний документ - зображувальний документ, в якому зображення об'єкта отримано за допомогою ліній, штрихів, світлотіні. Графічні документи - афіші, плакати, карти, креслення і т. п. В бібліотеках до графічних документів віднесені художні видання, художні оригінали, художні репродукції, фотографії, етюди, технічні креслення , тощо
Групове інформування — бібліографічне інформування групи споживачів інформації, виділеної за певною ознакою, члени якої мають близькі за змістом інформаційні потреби.
Д
Дарування - безоплатна передача бібліотеці різних документів окремою особою або організацією в якості добровільного пожертвування; є додатковим джерелом комплектування бібліотечного фонду. Частка видань, що надходять в дар, має тенденцію до зростання і стає особливим напрямком комплектування, що вимагає чіткого визначення критеріїв відбору даних матеріалів
Дата видання — дата випуску (рік, а якщо необхідно місяць і день), зазначена на документі або встановлена на основі аналізу тексту документа або з інших джерел.
Дезідарата - розшукуваний бібліотекою документ з метою заповнення лакун у фонді, заміни дефектного примірника та/або поповнення фонду (дублетні примірники необхідних документів). Бібліографічні описи документів, розшукуваних бібліотекою для придбання до фонду, обліковуються у картотеці дезідерат
Дезлексія – неможливість сприйняття друкованого тексту.
День інформації – комплексний захід, який забезпечує інформування користувачів про нові надходження в бібліотеку за певний період чи про актуальну подію (проблему). Складається з виставки, бібліографічного огляду, консультації.
День спеціаліста – комплексний захід, який забезпечує інформування спеціалістів про документи і нові досягнення в певній галузі, спеціальності. Складається із виступу спеціаліста, бібліотечної виставки, бібліографічного огляду, консультації, демонстрації наукових фільмів, зразків виробів, які випускаються.
Депозитарний фонд — фонд, призначений для постійного зберігання та використання в спеціально виділених бібліотеках-депозитаріях.
Десяткова класифікація — ієрархічна класифікаційна система, в якій кожен клас може ділитися не більше ніж на десять підкласів, кожен з яких у свою чергу також поділяється на десять частин.
Джерела комплектування — організації, установи та окремі особи, за допомогою яких комплектуються фонди бібліотек, інформаційних центрів.
Довідкове видання – видання, яке містить короткі відомості наукового чи прикладного характеру, розміщені в зручному для швидкого пошуку порядку та не призначені для суцільного читання.
Довідково-бібліографічне обслуговування – бібліографічне обслуговування у відповідності до разових запитів користувачів інформації
Довідково-бібліографічний апарат (ДБА) – система каталогів і картотек, а також фонд довідкових і бібліографічних видань.
Довідник - упорядкований предметний матеріал, книга, що містить узагальнені, стислі впорядковані відомості з певних галузей науки, професій, тощо; у вигляді, де потрібне гасло можна швидко знайти.
Документ — матеріальний носій даних (папір, кіно-і фотоплівка і т.п.) із записаною на ньому інформацією, призначений для її передачі в часі і просторі. Документи можуть містити тексти, зображення, звуки і т.п.
Документ на мікроформі — фотодокумент на плівковому чи іншому носії, який для виготовлення і використання потребує відповідного збільшення за допомогою мікрографічні техніки.
Документально-художнє видання — літературно-художнє видання, що містить твір, основою якого є документи, реальну подію або діяльність історичного обличчя.
Допоміжний покажчик — частина бібліографічного посібника, що відображає відомості про документи, з відсиланням до відповідних бібліографічних записів.
Е
Екслібрис (лат. «еx libris» – «із книг») – власницький знак у книзі у вигляді мініатюрного графічного зображення і тексту, які засвідчують приналежність видання певній особі або бібліотеці, товариству чи певній установі.
Експрес-інформація – оперативне інформаційно-бібліографічне видання, що містить головним чином відомості про найважливіші й актуальні вітчизняні і зарубіжні відкриття, винаходи, прогресивний досвід у різних галузях науки, техніки, сільського господарства. Інформація подається у формі розширених рефератів пер¬винних документів, скорочених перекладів і т. ін.
Електронна бібліотека - інформаційна система, яка складається з впорядкованого фонду електронних ресурсів, каталогу на цей фонд та комплексу апаратно-програмних засобів, що підтримують стабільне функціонування пошукової системи і дають можливість оперативного поповнення, реєстрації, довготривалого зберігання фонду електронної бібліотеки та розподіленого доступу до нього через мережу Інтернет.
Електронна доставка документів - надання (надсилання) копій документів з фондів бібліотек за запитами віддалених користувачів в будь-якій формі і на будь-якому носії в постійне користування поштою або іншими електронними каналами зв'язку. Передаються як наявні в бібліотеці електронні документи, так і виготовлені на замовлення користувачів шляхом оцифрування документів, наявних у фонді на традиційних носіях.
Електронна копія документа, еквівалент документа - електронний документ, отриманий шляхом перетворення в цифрову (електронну) форму і відтворює друковане видання або аудіовізуальний продукт (розташування тексту на сторінках, вихідні дані, порядок відтворення звуку або зображення тощо).
Електронна пошта (e-mail) - популярний сервіс в Інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-відео файли, архіви, програми). Це прийом/передача повідомлень одній чи кільком особам по мережі.
Електронний документ - документ, інформація в якому подана у формі електронних даних і для використовування якого потрібні засоби обчислювальної техніки. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.До електронних документів відносяться електронні документи на зйомних носіях (CD-ROM, DVD і т. ін.), які призначені для локального використання, електронні мережеві документи локального доступу, що знаходяться на жорсткому диску комп'ютера бібліотеки, а також електронні мережеві документи віддаленого доступу, документи із зовнішніх джерел.
Електронний каталог (ЕК) — підсистема автоматизованої бібліотечної інформаційної системи, що складаєть¬ся з бібліографічних баз даних, інфор¬маційного і лінгвістичного за¬безпечення у комплексі із системою керуван¬ня базами даних і набором приклад¬них програм, призначена для організації до¬ступу до баз даних бібліотеки. Електронний каталог розкриває склад і зміст бібліотечного фонду, забезпечує вільний доступ до інформації про нього і працює в режимі реального часу.
Електронний ресурс – це матеріал (електронні дані та/ чи програма (програми)), інформаційний ресурс, яким управляють за допомогою комп’ютера. Електронні ресурси можуть бути як лише електронними даними (інформація у вигляді чисел, літер, символів або їх комбінацій) чи лише електронними програмами (набори операторів чи підпрограм, що забезпечують виконання певних задач, включно з обробкою даних), так і сполученням цих видів в одному ресурсі.
Електронні ресурси прямого (локального) доступу – інформація зафіксована на окремому фізичному носію, що безпосередньо може бути запущений в роботу, для чого він має бути поміщений користувачем в комп’ютер (наприклад, комп’ютерні диски: дискети, CD-ROM, DVD і т.п.)
Електронні ресурси віддаленого доступу – інформація розміщена на вінчестері чи інших запам’ятовуючих пристроях або в інформаційних мережах. Такі електронні ресурси можуть бути запущені в роботу тільки через комп’ютерну мережу, онлайновий доступ (наприклад, Інтернет ресурси).
Електронне видання - електронний документ (група електронних документів), що пройшов редакційно-видавничу обробку, має вихідні відомості та призначений для розповсюдження в незмінному вигляді. Електронні видання розрізняють по наявності друкованого еквівалента як: електронний аналог друкованого видання, що в основному відтворює відповідне друковане видання, зберігаючи розташування на сторінці тексту, ілюстрацій, посилань, приміток тощо; самостійне електронне видання, що не має друкованих аналогів.
Електронний архів - це місце, де зберігаються і підтримуються різні дані.
Електронний Архів Харківського національного університету радіоелектроніки (ElAr KhNURE) - це інституційний електронний архів, що накопичує документи наукового, освітнього та методичного призначення, створені працівниками будь-якого структурного підрозділу Харківського національного університету радіоелектроніки, аспірантами чи студентами університету, а також надає до них постійний безкоштовний повнотекстовий доступ через Інтернет. Електронний Архів Харківського національного університету радіоелектроніки є частиною загальної електронної колекції ХНУРЕ
Енциклопедичний словник — енциклопедія, матеріал в якій розташований в алфавітному порядку.
Енциклопедія — довідкове видання, що містить в узагальненому вигляді основні відомості з однієї або всіх галузях знань і практичної діяльності, викладені у вигляді коротких статей, розміщених в алфавітному або систематичному порядку.
Є
Ж
Журнал — періодичне журнальне видання, що містить статті або реферати по різним суспільно-політичним, науковим, виробничим та іншим питанням, літературно-мистецькі твори, що мають постійну рубрику, офіційно затверджені в якості даного видання.
Журнальне видання — видання у вигляді блока скріплених у корінці аркушів друкованого матеріалу встановленого формату, видавничо пристосоване до специфіки даного періодичного видання, в обкладинці або оправі.
З
Заголовок — назва (слово, фраза, буква або група слів, фраз і букв), наведене на документі в тому вигляді, в якому воно встановлено або затверджене автором або видавцем, і призначене для ідентифікації і пошуку документа.
Заголовок бібліографічного запису — елемент бібліографічного запису, розташований перед бібліографічним описом і призначений для впорядкування та пошуку бібліографічних записів.
Примітка. Тема бібліографічного запису може містити ім'я особи (заголовок індивідуального автора), найменування організації (заголовок колективного автора), найменування країни і позначення виду документа (заголовок форми), уніфікована назва (заголовок, що містить уніфікований заголовок) або інші відомості.
Заочний бібліотечний абонемент — бібліотечний абонемент, який надає читачам можливість отримання творів друку та інших документів безпосередньо за місцем проживання або роботи шляхом пересилання поштою.
Запит користувача бібліотеки — вимога користувача бібліотеки на надання бібліотечної послуги.
Збірник — видання, що містить ряд творів.
Зведений каталог — бібліотечний каталог, що відображає фонди кількох самостійних бібліотек або бібліотечної мережі регіону (галузі).
Зібрання творів — однотомне чи багатотомне видання, що містить всі або значну частину творів одного або декількох авторів, що дає уявлення про його (їхню) творчість у цілому.
И
І
Ізовидання — видання, більшу частину обсягу якого займає зображення.
Ілюстрація — графічне зображення, що пояснює або доповнює основний текст, вміщений на сторінках (аркушах), включених до пагінації документу.
Імідж бібліотеки – система стійких, соціально значущих уявлень населення про бібліотеку. Рекламні методи направлені на формування позитивного іміджу, тобто сприятливого сприйняття її діяльності.
Інвентарна книга - різновид облікового документа індивідуального обліку документів бібліотечного фонду; опис усіх документів бібліотеки в порядку їх надходження. По ній встановлюється вартість кожного документу і фонду в цілому, проводиться перевірка бібліотечного фонду, страхування документів від стихійних лих і надзвичайних обставин. Інвентарна книга є фінансовим документом і підлягає відповідному зберіганню.
Інвентарний номер на документі - порядковий номер, який присвоюється документу при його інвентаризації і проставляється у певних місцях. Визначає, поряд зі штампом, належність документа бібліотеці та зберігається за ним постійно, а після його вибуття не присвоюється іншим документам.
Індекс цитування - пошуковий рейтинг різних документів по частоті використання на основі посилань на того чи іншого автора. Структура індексу цитування і механізм визначення значущості наукової роботи по її цитуванню розроблені і реалізовані в системі Science Citation Index (Web - Science) - базі даних по всім галузям сучасної науки, яка є найбільшої у світі, і яка постійно поповнюється. Основні функції цитат-індексу: засіб інформаційного пошуку авторів публікацій і наукових організацій і оцінка значимості різних публікацій.
Індивідуальне інформування — інформування користувача бібліотеки відповідно до його потреб.
Інкунабули (від лат. incunabula - «колиска», «початок») - книги, видані в Європі з початку друкарства і до 1 січня 1501 року. Видання цього періоду дуже рідкісні, так як їх тираж був 100-300 примірників. У бібліотеках зберігаються в рідкісних та цінних фондах, а також в музеях книги.
Інтелектуальна власність - результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації юридичних осіб, товарів, робіт, послуг і підприємств, яким надається правова охорона. До них відносяться: твори науки, літератури і мистецтва; програми для електронних обчислювальних машин (програми для ЕОМ); бази даних; виконання; фонограми; повідомлення в ефір або по кабелю радіо - чи телепередач; винаходи; корисні моделі; промислові зразки; селекційні досягнення; топології інтегральних мікросхем, секрети виробництва (ноу-хау); фірмові найменування; товарні знаки і знаки обслуговування; найменування місць походження товарів; комерційні позначення. Інтелектуальна власність охороняється законом.
Інституційний архів відкритого доступу – мережевий сервіс зі зберігання, систематизації та поширення творів у цифровому вигляді, що надається установою її працівникам та іншим зацікавленим особам.
Інтернет - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій. Інтернет становить фізичну основу для розміщення величезної кількості інформаційних ресурсів і послуг, таких як взаємопов'язані гіпертекстові документи Всесвітньої павутини (World Wide Web — WWW) та електронна пошта.
Інтернет-ресурси - наповнення Всесвітньої павутини інформаційними масивами, довідниками, пошуковими системами; на сучасному етапі значною мірою здійснюється сукупними зусиллями користувачів.
Інтернет-сервіси - сервіси, що надаються в мережі Інтернету користувачам, серед основних такі: «Всесвітня павутина» (World Wide Web. WWW); електронна пошта (e-mail); файлові архіви FTR (File Transfer Protocol, протокол передачі файлів); спілкування в Інтернеті
Інформатизація - сукупність взаємопов'язаних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, виробничих процесів, що спрямовані на створення умов для задоволення інформаційних потреб громадян та суспільства на основі створення, розвитку і використання інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій, які побудовані на основі застосування сучасної обчислювальної та комунікаційної техніки.
Інформаційна культура - сукупність знань, умінь і навичок пошуку, відбору, зберігання, аналізу інформації, тобто всього, що включається в інформаційну діяльність, спрямовану на задоволення інформаційних потреб. Інформаційна культура проявляється у наступних аспектах:
Інформаційне суспільство - суспільство, в якому більшість працюючих зайнято виробництвом, зберіганням, переробкою і реалізацією інформації, особливо вищої її форми - знань. Інформаційне суспільство в своїй основі спирається на інтелект як інструмент пізнання, на інформацію як результат пізнання, інтерес і активність до сприйняття інформації, бажання застосувати інтелект та інформацію для певних цілей.
Інформаційна послуга — надання інформації певного виду споживачу за його запитом.
Інформаційна система — система, призначена для зберігання, обробки, пошуку, розповсюдження, передачі та надання інформації.
Інформаційне обслуговування — забезпечення споживачів необхідною інформацією, здійснюване інформаційними органами і службами шляхом надання інформаційних послуг.
Інформаційний листок — реферативне періодичне видання, що відображає відомості про передовий виробничий досвід або науково-технічні досягнення.
Інформаційний пошук — дії, методи і процедури, що дозволяють здійснювати відбір певної інформації з масиву даних.
Інформаційний центр — організація, що виконує функції зі збору, переробки та поширення інформації.
Інформаційно-пошукова система (ІПС) — сукупність довідково-інформаційного фонду та технічних засобів інформаційного пошуку в ньому.
Інформаційно-пошуковий тезаурус (ІПТ) — автоматизований словник, призначений для пошуку слів за смисловим змістом.
Інформація — відомості про осіб, предмети, факти, події, явища і процеси незалежно від форми представлення.
Інформування — забезпечення інформацією зацікавлених користувачів.
Ї
Й
К
Календар — періодичне довідкове видання з послідовним переліком днів, тижнів, місяців даного року, а також інші відомості різного характеру. Календарі можуть бути щорічними, щомісячними, щоденними.
Календар знаменних дат — календар-щорічник, що включає вибірковий перелік днів року, пов'язаних з якими-небудь пам'ятними подіями та відомостями про ці події.
Картотека заголовків художньої літератури — алфавітна бібліографічна картотека, що забезпечує пошук по заголовкам творів художньої літератури.
Картотека місцевих видань — бібліографічна картотека, що відображає випущені на даній території видання.
Картотека персоналій — бібліографічна картотека, що відображає документи, пов'язані з життям та діяльністю окремих осіб, і організована в алфавітному порядку їх імен.
Картотека рецензій — бібліографічна картотека, що відображає рецензії, опубліковані в періодичних та продовжуваних виданнях, збірниках.
Каталог заголовків — алфавітний каталог заголовків документів.
Каталог місцевих видань — бібліотечний каталог, що відображає випущені на даній території видання.
Каталогізація у виданні - опис, складений видавництвом або бібліографічним агентством при виданні документа, а іноді і перед цим. Може включати в себе предметну рубрику, термін індексування, класифікаційний індекс. Є засобом розкриття змісту документа, його читацького та цільового призначення
Каталожний індекс — в систематичному каталозі класифікаційний індекс, який вказує розділ каталогу, в який повинна бути поміщена дана каталожна картка.
Кінодокументи — аудіовізуальний документ на плівковому носії, що містить зафіксовані на ньому за допомогою кінематографічної техніки предмети у вигляді послідовно розташованих фотографічних зображень.
Кінофільм — кінодокументи на плівковому носії, що представляє собою сукупність послідовних фотографічних зображень, об'єднаних загальним сюжетом і призначених для відтворення на екрані за допомогою проектування.
Класифікаційне індексування, бібліографічна систематизація, класифікаційна систематизація, систематизація — процес вираження змісту документа та / або запиту інформаційно-пошуковою мовою.
Класифікаційний індекс — умовне позначення розподілу будь-якої системи класифікації, до якої стосується документ.
Ключове слово — слово чи словосполучення з тексту документа або запиту, яке несе в даному тексті істотне смислове навантаження з точки зору інформаційного пошуку.
Книга сумарного обліку фонду - бібліотечний обліковий документ, у якому фіксуються дані про кількість і вартість придбаних у фонд бібліотеки та виключених з нього документів, а також періодично підводяться підсумки руху фонду. За допомогою Книги сумарного обліку здійснюється контроль за кількісною зміною фонду, що дозволяє аналізувати ефективність джерел комплектування фонду, його розвиток.
Книговидача – абсолютний показник бібліотечної статистики, який відображає число виданих абонентам документів. Характеризує використання бібліотечного фонду.
Книгозабезпеченість – відносний (якісний) показник бібліотечної статистики, що являє собою кількість облікових одиниць фонду, які приходяться в середньому на одного користувача бібліотеки або мешканця. Показує достатність або недостатність фонду документів бібліотеки для користування. Показник книго забезпеченості зворотно-пропорційний показнику відвідування: чим вищий один з них, тим нижчий інший. Примітка. К=Ф:А, де К – книгозабезпеченість, Ф – об’єм фонду, А – кількість читачів.
Книгообмін – передача документів у постійне користування із однієї бібліотеки в іншу на підставі домовленості, шляхом еквівалентного, нееквівалентного, клірингового обміну, безкоштовної передачі документів. Книгообмін дає можливість поповнити фонд документами, що важко або неможливо отримати з інших джерел (виданнями, що не надходять у продаж; виданнями, що надходять в обмеженій кількості; зарубіжними виданнями, котрі нераціонально або неможливо купувати за валюту; виданнями минулих років та ін.)
Книжкова виставка-інсталяція - виставка, яка представляє собою просторову композицію, створену з різноманітних елементів – книг, журналів, побутових предметів, промислових виробів та матеріалів, природних об’єктів, фрагментів текстової та візуальної інформації
Книжковий ярмарок - щорічний захід з продажу книжкової продукції, доступне для всіх товаровиробників і покупців; допоміжне джерело книгопостачання для бібліотек
Книжковий пам'ятник - рукописна книга або друковане видання, а також їх колекції, які мають видатну духовну, матеріальну цінність, мають особливе історичне, наукове, культурне значення і щодо яких встановлено особливий режим обліку, зберігання і використання. Книжкові пам'ятки підлягають реєстрації у реєстрі книжкових пам'яток і охороняються державою.
Книжкове видання — видання у вигляді блока скріплених у корінці аркушів друкованого матеріалу будь-якого формату в обкладинці або палітурці.
Книжкова виставка — це реклама кращих творів з числа новинок або книг, пов'язаних спільною темою, шляхом їх безпосереднього показу читачеві. У бібліотеці існують традиційні бібліотечні виставки: персональні, тематичні, до знаменних дат і виставки нестандартні: виставка-кросворд, виставка-пошук, виставка-вікторина і т.д..
Комплектування фонду — сукупність процесів виявлення, відбору, замовлення, придбання, отримання та реєстрації документів, що відповідають завданням бібліотеки, інформаційного центру.
Комп’ютерна грамотність – це знання, вміння і навички в області інформатики, необхідні кожній людині для ефективного використання в своїй діяльності комп’ютерних технологій. В процесі оволодіння комп’ютерною грамотністю формується вміння використовувати комп’ютер при написанні і редагуванні текстів, пошуку інформації, а також складати прості програми, алгоритми розв’язання задач.
Контент – це вербальне наповнення сайту, образно і логічно пов’язане з графічними елементами та системою навігації.
Користувач бібліотеки – фізична чи юридична особа, яка користується послугами бібліотеки.
Контрафактна продукція - продукція, що випускається підприємством з порушенням виключних прав патентовласників, дизайнерів товарних знаків, авторських прав на тиражування аудіо - відеопродукції, програмного забезпечення, баз даних, тощо
Копірайт (Copyright) - символ "©" - знак охорони авторського права. Обов'язково наводиться в правому нижньому куті звороту титульного аркуша книги. Він складається з символу "©", найменування об'єкта захисту авторського права, імені правовласника та року першого опублікування твору. Авторське право виникає в силу факту створення твору, інтелектуальної власності. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрації твору чи дотримання будь-яких формальностей.
Копіпаст (англ. copy + paste) - використання чужої інформації (копіювання і вставка) на своєму ресурсі без вказівки авторства
Коучинг (англ.. coaching – навчання, тренерство) – це метод сучасного консультування, що сприяє ефективному досягненню клієнтом поставленої мети, що виявляється в конкретних результатах. В бібліотеці можна використовувати як форму професійного навчання або під час масового заходу, задля вирішення якоїсь проблеми разом з учасниками.
Краєзнавча картотека — бібліографічна картотека, що відображає документи краєзнавчого змісту.
Краєзнавчий каталог — регіональний каталог, що відображає документи краєзнавчого змісту.
Краєзнавчий бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, що відображає документи про певну місцевість в країні.
Л
Лакуна (латин. lacuna - рів, провал, пропуск) - документ, відповідний профілю бібліотеки, але відсутній у фонді. Картки на виявлені лакуни включаються до картотеки лакун або дезидерат, які використовуються для розвідки і придбання відсутніх документів або їх копій.
Ламінування – один з етапів остаточної обробки повноколірного або ч/б зображення. Процес покриття спеціальною прозорою плівкою (вона може бути як матова, так і глянцева, а також відрізнятися по товщині) поліграфічної продукції з метою її захисту від негативного впливу зовнішніх факторів, таких як підвищена вологість, вогкість, різного роду забруднення і т. п., а також для збільшення механічної міцності продукції, її більшої витривалості. Крім того, ламінування не погіршує якість зображення, а навіть навпаки - при ламінації підвищується контрастність і насиченість фарб і за рахунок цього ефекту продукція виглядає значно привабливішою.
Листівка — карткове видання, надруковане з одного або обох сторін.
Листове видання — видання у вигляді одного чи декількох аркушів друкованого матеріалу будь-якого формату без скріплення.
Літературна вітальня – одна з форм соціокультурної роботи бібліотеки. В рамках заходу проводяться творчі зустрічі, презентації книг, виставки художників, концерти, літературно-музичні вечори тощо. Літературна вітальня - вирізняється багатоплановістю, широким тематичним діапазоном, невимушеною атмосферою, коли кожен учасник може висловити свою думку.
Літературно-мистецький журнал — журнал видання творів художньої літератури, а також публіцистичні та критичні статті і матеріали.
Літературно-художнє видання — видання, що містить твір (твори) художньої літератури.
Логін -процедура реєстрації на якомусь сайті/сервері, що надають які-небудь послуги, наприклад, поштовий сервіс; - процедура іденфікації користувача при входженні в мережу, на сайт якого-небудь сервісу тощо; - ім'я користувача, яке він вводить для входу, припустимо, на поштовий сервіс, де він вже зареєстрований.
М
Масове інформування — інформування широкого кола споживачів інформації щодо соціально значущих тем.
Масова робота бібліотек – різні форми і методи усного, наочного, друкованого ті аудіовізуального інформування і рекомендації книг читачам. Форми масової роботи бувають наочні (книжкові виставки, бібліотечні плакати, відеозаписи тощо) та усні (огляди, обговорення, конференції, диспути і т.п.). Також існують ігрові форми роботи – конкурси, вікторини, літературні ігри, інсценування тощо. В своїй практиці бібліотеки для більшої успішності заходу об’єднують всі ці форми роботи, використовуючи їх комплексно.
Масовий захід – заздалегідь спланований за місцем, часом, кількістю учасників і метою збір людей, який має характер свята, культурного чи рекламного заходу, або ділової зустрічі.
Медіа – технічні засоби створення, запису, копіювання, тиражування, зберігання, розповсюдження, сприйняття інформації і її обміну між суб’єктом (агентством, автором) і об’єктом (масовою аудиторією, адресатом).
Медіакультура – сукупність інформаційно-комунікативних засобів, матеріальних та інтелектуальних цінностей, вироблених людством в процесі культурно-історичного розвитку, які сприяють формуванню суспільної свідомості та соціалізації особистості. Складається з понять культури передачі інформації та культури її сприйняття. Може виступати системою рівнів розвитку особистості, яка здатна сприймати, аналізувати, оцінювати медіа текст, займатися медіа творчістю, засвоювати нові знання в області медіа тощо.
Методичний семінар – форма професіонального спілкування, яка дозволяє спеціалістам колективно і гласно аналізувати гострі проблеми, приймати конструктивні рішення, націлювати суспільство на їхнє виконання, збагачуватись прогресивний досвідом. Відрізняють постійно діючі та епізодичні, універсальні та проблемні методичні семінари
Міжбібліотечний абонемент (МБА) — абонемент, заснований на використанні документів з фондів інших бібліотек при їх відсутності в даному фонді.
Міжнародний стандартний номер книги (ISBN) - універсальний ідентифікаційний номер, що присвоюється книзі або брошурі з метою їх класифікації. ISBN призначений для ідентифікації окремих книг або різних видань та є унікальним для кожного видання книги крім репринтного. ISBN був створений у 1966 у Великобританії та з 1970 року був прийнятий як міжнародний стандарт ISO 2108. Починаючи з 1 січня 2007 року ISBN складається з 13 цифр.
Місце видання — місцезнаходження видавництва або видавця, який випустив документ.
Монографія — науково або науково-популярне книжкове видання повного дослідження однієї проблеми або теми, що належить одному чи кільком авторам.
Мультимедіа - спільне використання декількох медіа-засобів; комбінація кількох способів представлення інформації в одному цифровому об'єкті або колекції, у тому числі графіки, тексту, відео, фотографії, анімації, звукового супроводу. Термін використовується також для позначення носіїв інформації, що дозволяють зберігати великі обсяги даних і забезпечувати достатньо швидкий доступ до них
Н
Навчальне видання - особливий вид видань, створений у відповідній формі і покликаний допомогти широкому загалу конкретного користувача (учня, студента, аспіранта, викладача) в оволодінні ним конкретним навчальним предметом. Зовнішньою ознакою навчального видання є зазначення на його вихідних даних рекомендаційного грифа відповідного освітнього міністерства, відомства, навчального чи наукового закладу, а також проходження визначеного порядку рецензування. На початку XXI ст. в Україні основними навчальними виданнями є конспект лекцій, посібник, підручник.
Навчальний посібник - видання, яке частково доповнює або замінює підручник у викладі навчального матеріалу з певного предмета, курсу, дисципліни або окремого його розділу, офіційно затверджений як такий. До навчального посібника належать курс лекцій, зошит-посібник, прописи, розвивальні ігри тощо, що застосовуються в навчально - виховному процесі.
Навчально-методичний посібник – учбове видання, яке містить матеріали щодо методики викладання учбової дисципліни (її розділу, частини) або методики виховання.
Наукометрія - наукова дисципліна, яка вивчає еволюцію науки через численні вимірювання наукової інформації, такі як кількість наукових статей, опублікованих в даний період часу, цитованість тощо. Наукометрію часто застосовують як абсолютну основу оцінки виконання і фінансування різних наукових одиниць (інститутів, команд, індивідуумів)
Наукова бібліотека — бібліотека, яка забезпечує розвиток науки; задовольняє інформаційні потреби наукових установ та окремих осіб, пов'язані з дослідницькою діяльністю на основі відповідного фонду та інформаційно-пошукового апарату.
Наукове видання — видання, що містить результати теоретичних і (чи) експериментальних досліджень, а також підготовлених науковцями до публікації пам'яток культури, історичних документів.
Науково-допоміжний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, націлений на допомогу науково-видавничій діяльності.
Науково-популярне видання — видання, що містить відомості про теоретичні і (чи) експериментальні дослідження в галузі науки, культури і техніки, викладені у формі, доступній читачеві-неспеціалісту.
Науково-популярний журнал — журнал, що містить статті та матеріали про основи наук, про теоретичні і (чи) експериментальні дослідження в галузі науки, культури, практичній діяльності, що служить поширенню знань та самоосвіти.
Науково-художнє видання — літературно-художнє видання, що містить твір (твори), в основу якого покладено науковий факт.
Науковий журнал — журнал, що містить статті та матеріали про теоретичні дослідження, а також статті і матеріали прикладного характеру, призначений науковим працівникам.
Національна бібліотека — бібліотека, яка в рамках національної (державної) бібліотечно-інформаційної системи виконує особливі функції: отримання обов'язкового примірника документів країни, її каталогізація та забезпечення збереження, надання централізованих інформаційно-бібліотечних послуг читачам, забезпечення збереження і пропаганда національної культурної спадщини, проведення державної політики в галузі інформаційної культури, керівництво національними компаніями з пропаганди книги та читання та участь у міжнародних програмах і проєктах.
Неперіодичне видання — видання, що виходить одноразово, продовження якого не передбачається.
Нетикет (неологізм, є злиттям слів "мережа"(англ. net) і "етикет") - правила поведінки, спілкування в Мережі, традиції і культура Інтернет-співтовариства, яких дотримується більшість.
Нік - прізвисько, псевдонім. Як правило, псевдоніми користувачі використовують при спілкуванні в мережевих спільнотах (чатах, форумах). Псевдонім користувач вибирає собі сам при реєстрації в співтоваристві.
Нормативний бюлетень — бюлетень, який містить матеріали нормативного, директивного чи інструктивного характеру, що видається, як правило, будь-яким державним органом.
Нотне видання — видання, більшу частину обсягу якого займає нотний запис музичного твору (творів).
О
Обертаність фонду – показник, який відображає інтенсивність використання бібліотечного фонду. Обчислюється шляхом ділення кількості документовидачі на об’єм фонду. Це один з основних відносних показників, завдяки якому можна робити висновки щодо відповідності бібліотечного фонду інтересам користувачів та про ефективність роботи бібліотечних працівників з фондом документів.
Примітка. Об = В:Ф, де Об – обертаність фонду, В – документовидачі, Ф – об’єм фонду.
Обмін документами — передача документів за угодою в постійне користування із одних бібліотек, інформаційних центрів або різних організацій в інші.
Обмінний фонд — фонд, призначений для обміну документами, безоплатної передачі бібліотекам, інформаційних центрів та (або) продажу їх організаціям і приватним особам.
Об'єм документа — загальне число сторінок (аркушів) документа, включаючи окремі листи ілюстрацій, карти, додатки.
Обов'язковий примірник — примірники різних видів тиражованих документів, що підлягають передачі виробниками у відповідні установи та організації в порядку і кількості, встановлених законом.
Примітка. Обов'язковий примірник може бути безкоштовним і платним. Безкоштовний — примірник кожного документа, який передається безкоштовно в бібліографуванням установи, великі бібліотеки, інформаційні центри. Вільний примірник документів, що розподіляються централізовано між великими бібліотеками, інформаційними центрами та іншими установами за плату.
Організація фонду — сукупність процесів прийому, обліку, технічної обробки, розміщення та зберігання документів.
Основний заголовок — заголовок,розміщенний першим або виділений поліграфічним способом на титульному аркуші.
Основний автор — автор, який зробив найбільший внесок в інтелектуальний і художній зміст документа, виділений серед інших авторів словесно чи поліграфічними засобами.
Оцифрований документ - документ, отриманий у результаті конверсії паперових або аудіовізуальних документів у цифрову форму, призначену для збереження культурних, освітніх, наукових ресурсів, що представляють собою духовне національне надбання.
Офіційне видання — видання, що публікується від імені державних органів, установ чи громадських організацій, що містить матеріали нормативного або директивного характеру.
П
Пагінація — порядкова нумерація сторінок, стовпців, таблиць, ілюстрацій, відрізків тексту документа цифрами (арабськими або римськими), іноді літерами.
Пароль (фр. parole - слово) - умовне слово або набір знаків, призначений для підтвердження особи або повноважень. Паролі часто використовуються для захисту інформації від несанкціонованого доступу. В більшості обчислювальних систем комбінація «ім'я користувача, пароль» використовується для ідентифікації користувача.
Патент - документ, що видається компетентним державним органом на певний термін, що засвідчує авторство і виключне право на винахід або ліцензування; власник патенту наділяється титулом власника на винахід.
Пересувна бібліотека — бібліотека, розташована в спеціально обладнаному, укомплектованому транспортному засобі (наприклад, бібліобус) і змінює своє місцезнаходження з метою обслуговування територіально віддалених від стаціонарної бібліотеки груп населення.
Періодичне видання — серіальне видання, що виходить через певні проміжки часу, постійним для кожного року числом номерів (випусків), не повторюються за змістом, однотипно оформленими нумерованими і (чи) датованими впуску, що мають однакові заголовки.
Персональний бібліографічний посібник — біобібліографічні посібник, присвячений одній особі.
Плакат — листове видання у вигляді одного чи декількох аркушів друкованого матеріалу встановленого формату, надруковане з одного або обох сторін аркуша.
Підзаголовок предметної рубрики — другий і кожний наступний елемент найчисленнішої предметної рубрики. Підзаголовки предметної рубрики в залежності від змісту можуть бути тематичними, географічними, хронологічними і формальними, а в залежності від ступеня спільності і меж застосування загальними і специфічними.
Підсобний фонд - частина бібліотечного фонду, що містить документи, яку користуються більшим попитом, і наближена до відділів обслуговування бібліотеки для більш швидкого задоволення читацьких вимог. Складається переважно з дублетних примірників і копій документів, частково дублює склад основного фонду. Організується при читальних залах або спеціалізованих відділах. За складом підсобний фонд публічних (муніципальних) бібліотек універсальний, наукових - спеціалізований за видами видань, за галузями знання або комплексам наук і групам читачів
«Піратська» література - літературні твори, створені шляхом нелегального відтворення, використовувані без дозволу автора або правовласника або з порушенням умов договору про використання таких творів. Серед основних порушень авторських прав - незаконне копіювання та розповсюдження твору, а також плагіат
Повнотекстова база даних — текстова база, що містить повні тексти документів або їх частин. БД активно використовуються у сфері науки і освіти, де повнотекстовий пошук став одним з найбільш затребуваних інформаційних сервісів. Широке поширення отримав тестовий доступ до колекцій наукових журналів, а також до видань з відповідної теми. Вузівські БД можуть містити тексти підручників, навчальні посібники, монографії, конспекти лекцій, тести, тренажери, навчальні мультимедіа, схеми, презентації, ілюстрації та карти. Різні БД об'єднуються на базі електронної бібліотечної системи.
Популярне бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, призначений для задоволення пізнавальних інтересів широких кіл читачів.
Поличковий індекс – класифікаційний індекс, що вказує місце зберігання документа при систематичній розстановці фонду. Поличковий індекс вказує на місце документа на полиці. Це перший індекс повного індексу (основний). Він більш загальний. Позначається в верхньому лівому куті картки. Поличковий індекс на документі і картці повинен відповідати індексу поличкового роздільника.
Портал – сукупність взаємоз’єднаних безпосередньо та через мережу Інтернет апаратних засобів, що включають комп'ютери та машино зчитувані електронні носії інформації із заздалегідь записаною на них інформацією та (або) виконані з можливістю запису та зчитування інформації у вигляді комп'ютерних програм, баз даних і т.п., виконана з можливістю обробки зазначеної інформації та команд користувача системи та надання йому Інтернет-сервісів як результатів обробки зазначеної інформації і команд. Інтернет - портал для користувачів — сайт з великою кількістю інформації, який об’єднує в собі кілька тем, враховує інтереси широкої аудиторії та надає користувачеві Інтернету різні інтерактивні сервіси (Інтернет - сервіси), які працюють у рамках єдиного сайту.
Посібник — видання, призначене на допомогу практичній діяльності чи в оволодінні навчальною дисципліною.
Посилання - посилання у паперових і електронних документах — уривок, витяг з якого-небудь твору, на який посилаються у викладі, з точною назвою джерела й вказівкою на відповідну сторінку. Це запис, який пов’язує між собою частини документа, бібліографічні записи, класифікаційні ділення, предметні рубрики. Примітка. Розрізняють посилання «Див.», які організовують пошук в потрібному напрямку, та «Див. також», що забезпечують повноту пошуку.
Предметизація - визначення предметної рубрики для твору друку або іншого документа відповідно до його змісту.
Предметна рубрика - елемент інформаційно-пошукової мови, що представляє собою коротке формулювання теми на природній мові.
Предметний каталог — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку предметних рубрик.
Прикнижний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, вміщений у книзі і, як правило, відображає документи з її тематикою використані, цитовані і (або) рекомендовані.
Примітка — елемент бібліографічного опису, що містить додаткові відомості про документ, які стосуються окремих областях бібліографічного опису або до документа в цілому.
Пристатейний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, який розміщений після статті і відображає документи з її тематикою: використані, цитовані і (або) рекомендовані.
Провідне слово предметної рубрики — перше слово предметної рубрики, щодо її місцезнаходження в предметному каталозі.
Псевдонім — вигадане ім'я, яким автор підписує твір.
Публікація — документ, доступний для масового використання.
Публічна бібліотека — загальнодоступна бібліотека, призначена для задоволення інформаційних потреб широких верств населення.
Путівник – довідник, який містить відомості про який-небудь географічний пункт чи культурно-освітній заклад (захід), розміщені в зручному для проходження або огляду порядку.
Р
Регіональний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, виданий в певному регіоні і (або) відображає документи, які пов'язані з регіоном за походженням, змістом та іншими ознаками.
Регіональний каталог — бібліотечний каталог, що відображає літературу, що відноситься за своїм змістом до певного регіону, і організований в систематичному або предметному порядку.
Рекомендаційний бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, рекомендований читачам, що відбиває документи, відібрані по відповідним змістовним і якісним критеріям.
Релевантність - міра відповідності отримуваного результату бажаному. В термінах пошуку — це міра відповідності результатів пошуку завданню поставленому в пошуковому запиті. Визначає, наскільки повно той або інший документ відповідає критеріям, вказаним в запиті користувача.
Рекламне видання - видання, що містить відомості про вироби, послуги, заходи у приваблівій формі з метою створення попопиту на них
Репринт (англ. to reprint - передруковувати, перевидавати) - видання, випуск якого здійснюється шляхом репродукування (сканування) сторінок книги, рукопису та інших обраних для відтворення джерел без зміни тексту, але і без відтворення особливостей матеріалів (паперу, палітурки) та друку (дефектів, виправлень, помилок) попереднього видання.
Реставрація документа — відновлення та (або) поліпшення експлуатаційних властивостей, а також форми і зовнішнього вигляду.
Ретроспективне бібліографічний посібник — бібліографічний посібник, що відбиває масив документів будь-якого історичного періоду.
Реферат — скорочений об'єктивний виклад змісту документа з основними фактографічними даними та висновками.
Реферативне видання — інформаційне видання, сукупності бібліографічних записів, що включають реферати.
Рубрикатор — друкований чи рукописний документ, текстом якого є перелік предметних рубрик.
C
Серіальне видання — видання, що виходить у плині часу, тривалість якого заздалегідь не визначена, як правило, нумерованими і (чи) датованими випусками (томами) з постійною спільною назвою.
Серія — серіальне видання, що включає сукупність томів, об'єднаних спільністю задуму, тематики, цільовим і читацьким призначенням, однотипово оформленні.
Систематична картотека статей — бібліографічна картотека, що відображає матеріали з періодичних видань, що продовжуються, збірників та організована відповідно до певної системою класифікації документів.
Систематичний каталог — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються за галузями знаннь у відповідності з певною системою класифікації документів.
Сканування документа - отримання цифрового зображення; оцифровка. Являє собою процес перетворення візуальної інформації у цифрову форму, яку можуть використовувати комп'ютери; один із способів поповнення бібліотечного фонду відсутніми документами; використовується у цілях збереження документів, що розширює можливості доступу до них.
Скринкастинг - запис з екрана монітора за допомогою спеціальних програм, коли глядач бачить на екрані всі переміщення курсору
Скріншот – (англ. screen - екран, зображення на екрані, кадр, вміст екрану; shot - знімок миттєвого стану) - знімок вмісту екрана монітора. Скріншоти дозволяють наочно проілюструвати роботу якої-небудь програми, розкрити послідовність дій, наприклад, при установці апаратного або програмного забезпечення. Скріншоти іноді просять надсилати у разі будь-яких збоїв виробники програмного забезпечення.
Словник — довідкове видання упорядкованого переліку мовних одиниць (слів, словосполучень, фраз, термінів, імен, знаків), доповнених відповідними довідковими даними.
Співавтор — особа або організація, що створили твір спільно з іншою особою (особами), або організацією (організаціями).
Стереотипне видання - перевидання, віддруковане зі стереотипів (копій оригіналів друкованих форм); перевидання без змін
Суспільно-політичний журнал — журнал, що містить статті та матеріали актуальної суспільно-політичної тематики, призначений для широких кіл читачів.
T
Таблиця авторських знаків - алфавітний перелік найбільш поширених початкових буквосполучень, пронумерованих арабськими цифрами від 11 до 99 (у двозначних таблицях) або від 111 до 999 (в тризначних таблицях). Призначена для визначення авторського знака, з якого починається бібліографічний запис. Авторський знак застосовується для розстановки в алфавітному порядку книг або каталожних карток.
Тираж — загальна кількість примірників видання, надрукованих протягом одного виробничого процессу.
Титульний лист — елемент документа, на якому поміщають заголовок видання, прізвище автора, назву видавництва, місце і дату видання.
Тези доповідей/повідомлень (з'їзду, симпозіуму, конференції та ін.) - науковий неперіодичний збірник, що містить опубліковані до початку конференції матеріали попереднього характеру (анотації, реферати доповідей). Являють собою коротко сформульовані положення доповіді, лекції, повідомлення. Головна відмінність тез від інших наукових текстів - малий обсяг (1-2 друкованих сторінок), в якому відображаються основні ідеї статті.
Тезаурус - (від грецьк. thesauros - скарби) словник, у якому слова, які належать до певних галузей знань, розташовані за тематичною ознакою і зазвичай мають приклади їх правильного використання в тексті
Тематичний бібліографічний посібник – бібліографічний посібник, який відображає документи певної тематики, проблеми.
Тлумачний словник — мовний словник, що роз'яснюють значення слів якої-небудь мови, що дає їм граматичну і стилістичну характеристики, приклади вживання і інші відомості.
У
Універсальна бібліотека — бібліотека, яка задовольняє різноманітні читацькі потреби на основі фондів, сформованих без тематичних і типологічних обмежень.
Універсальне бібліографічне посібник — бібліографічний посібник, що відображає документи з усіх галузей знання.
Універсальна десяткова (децимальная) класифікація (УДК) - універсальна комбінаційна класифікаційна система, розроблена П. Отле і А. Лафонтена на основі таблиць Десяткової класифікації М. Дьюї. Найбільш потужна за змістом, зручна для використання завдяки своїм комбінаційним якостям і индексационной базі; центральною частиною УДК є основні таблиці, що охоплюють всю сукупність знання і побудовані за ієрархічним принципом поділу від загального до приватного з використанням цифрового десяткового коду. В бібліотеках використовується як стандарт для систематизації творів друку, різних видів документів і організації картотек у багатьох країнах світу
УФД/Бібліотека — автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) розроблена і підтримується ТОВ "Український фондовий дім" (Київ, Україна) з 1998 року. Система призначена для комплексної автоматизації бібліотеки, враховує всі основні виробничі цикли.
Ф
Факсимільне видання - видання з максимальним ступенем подібності, передає оригінал, зазвичай рідкісне або цінне видання або рукописну книгу (формат, зовнішній вигляд паперу, палітурки, особливості тексту та ілюстрацій, сліди часу і користування).
Фактографічна база даних — інформаційно-пошукова система, призначена для пошуку фактів чи відомостей про них.
Фільмотека — організація або служба (відділ бібліотеки), в обов'язок якої входить збір, зберігання та надання в розпорядження користувачів кінематографічних документів і відео програм.
Флешбук - презентація або знайомство з цікавими книгами за допомоги цитат, ілюстрацій, особистих переживань та іншої інформації про книгу.
Флешмоб (англ. flash mob - «натовп-спалах») - це заздалегідь спланована масова акція, організована через сучасні швидкодіючі засоби комунікації (в основному через інтернет), в якій велика група людей раптово з'являється в громадському місці, протягом декількох хвилин виконує заздалегідь обумовлені дії, які називаються сценарієм, і потім швидко розходиться.
Фонд — упорядкована сукупність документів, відповідна завданням і профілем бібліотеки, інформаційного центру і призначена для використання та зберігання.
Фонотека — організація або служба (відділ бібліотеки), в обов'язок якої входить збір, зберігання та надання в розпорядження користувачів звукових документів.
Формат – спосіб розміщення і подачі даних на носії інформації.
Формування фонду – процеси, які забезпечують створення і розвиток бібліотечного фонду, а також можливості його використання і зберігання: комплектування, організація фонду, відбір непрофільних та застарілих документів.
Форум – програма для спілкування в Інтернеті.
Х
Хрестоматія — навчальний посібник, що містить літературно-художні, історичні та інші твори чи уривки з них, що становлять об'єкт вивчення навчальної дисципліни.
Хронологічний каталог — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються по роках видання або першої публікації документів.
Ц
Цифрова книга, електронна книга - клас малогабаритних пристроїв, виконаних у вигляді планшета і призначених для читання різного роду творів друку (книг, спеціалізованих журналів і т. д.). Цифрові книги забезпечуються пристроями пам'яті, які забезпечують збереження обсягів даних, еквівалентних тисячі сторінок текстового матеріалу
Централізована бібліотечна система (ЦБС) — сукупність бібліотек, що є структурно-цілісне заклад, що функціонує на основі загального управління, єдиного штату, фонду, організаційного та технологічного єдності. ЦБС складається з центральної бібліотеки та бібліотек-філій.
Центральний каталог — бібліотечний каталог, що відображає фонди бібліотеки і всіх її філій.
Ч
Читач бібліотеки — особа, яка користується бібліотекою на підставі офіційної записи у встановлених документах.
Читаність – відносний (якісний) показник, що являє собою відношення книговидачі за певний період до кількості абонентів бібліотеки. Характеризує читацьку активність. Показує, яку кількість в середньому документів було видано одному користувачеві.
Примітка. Ч = В:А, де Ч – читаність, В – книговидача, А – кількість користувачів.
Читальний зал — спеціально обладнане приміщення, призначене для обслуговування читачів творами друку та іншими документами в його межах.
Читацький каталог — бібліотечний каталог, наданий у розпорядження читачів.
Ш
Шифр зберігання документа — умовне позначення місця зберігання документа у вигляді сполучення літер і (або) цифрових знаків. Складається з класифікаційного індексу та авторського знака.
Штрих-код - спосіб маркування видань, при якому код або номер представляються у вигляді послідовності паралельних ліній різної ширини. Штрихові коди широко використовуються у бібліотечних технологіях для забезпечення ідентифікації одиниць зберігання фонду та читацьких квитків.
Щ
Ю
Я
ДОВІДКОВА СЛУЖБА |