У 2023 році наукова бібліотека (далі – Бібліотека) забезпечувала освітній та науковий процеси Університету: надавала доступи до міжнародних баз і колекцій власної генерації, якісно обслуговувала своїх користувачів (у т. числі дуже активно дистанційно), інформаційно забезпечувала заходи та проєкти вишу, а її співробітники працювали також на інших ділянках за напрямками роботи вишу.
Цьогоріч, одному з десяти вишів в Україні, ХНУРЕ надано безоплатний доступ до аналітичного інструменту SciVal (Elsevier), призначеного для аналізу публікаційної активності у бібліографічній базі даних Scopus. Протягом року співробітниками Бібліотеки за допомогою SciVal здійснено пошуки за різними параметрами: розподіл публікацій авторів Університету за квартилями журналів; дані щодо цілей сталого розвитку SDG; звіти щодо співавторства з вченими інших країн; визначення h-індексу кожної кафедри тощо.
Щодо впровадження «Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України»: проведена робота з лінгвістичним забезпеченням електронного каталогу – відредаговано 56 рубрик каталогу тем «Ключові слова», вилучено 48 рубрик каталогу тем «Персоналії». Продовжено роботу над інформаційними вибірками заборонених авторів, видавництв, видань, які після повернення співробітників Бібліотеки до очної роботи у книгосховищах стануть підставою для прийняття рішень про списання таких документів з фонду.
Стосовно «ElAr KhNURE»: сайт е-архіву переведено на нову версію лічильника від Google Analytics – GA4. І оскільки з 01 липня 2023 року GA4 перестала обслуговувати попередній лічильник та має іншу концепцію збору даних. Крім того, до «ElAr KhNURE» інтегровано ORCID, що дало можливість авторизації користувачів через ORCID та переносу даних між ORCID та електронним архівом.
Для здійснення соціокультурної діяльності Бібліотекою продовжувалася робота з літературним клубом «Осяяння». Головними напрямками роботи клубу були ініціативи з допомоги ЗСУ, підтримки людей на деокупованих територіях Харківщини та Херсонщини, поширення книг Володимира Вакуленка та розвиток власної творчості учасників клубу. Детальні звіти з результатами зборів та витратами оприлюднюються на сторінках клубу у Фейсбуці та Інстаграмі. Одним з важливих проєктів цього року стала допомога Ізюмській бібліотеці, що відновлюється після окупації. Літературний клуб «Осяяння» активно долучався інформаційним поширенням, донатами, а члени клубу та його очильниця, завідувачка відділу художньої літератури, - особисто відвідали Ізюмську бібліотеку під час волонтерської поїздки, в результаті якої було привезено понад тисячу сучасних книг українською мовою.
Продовжувалась участь Бібліотеки у проєкті наповнення цифрового архіву «WarlnUkraineArchive». Для цього цифрового архіву знайдено, оброблено та представлено 50 сюжетів (про документальний фільм Дмитра Комарова «Рік. Харківщина»; про організацію класів для навчання у харківському метро»; про участь ХНУРЕ в проєкті «Wi-Fi в укриттях»; про показ українських міст в жіночих образах художниці Вікторії Наумової та ін.
Обслуговування користувачів зараз активно здійснюється в основному в дистанційному режимі.
Основні он-лайнові послуги це:
У серпні створено сайт search.nure.ua, який є сайтом з пошуку ресурсів ХНУРЕ (сайт вишу, кафедр та ін.) на основі VuFind, пошукової системи з відкритим кодом, розробленої для пошуку за бібліографічними даними та ключовими словами. Зараз знаходиться у процесі організаційно-технічного впровадження.
У напрямку підтримання академічної доброчесності Бібліотекою здійснюється:
Також співробітники Бібліотеки працювали в допомогу приймальній комісії, канцелярії, відділу кадрів та іншим підрозділам з питань забезпечення процесів діловодства, сканування документів, формування електронних тек та виконання різноманітних доручень тощо.
Цьогоріч при оптимізації структури Університету було проведено скорочення штату працівників Бібліотеки. Тепер у штатному розкладі: 38 осіб (було 68).
Перенесено «у хмару» сервер бібліотеки з електронною бібліотекою, базами даних та сайтами. Надано вiддалений доступ спiвробiтникам до бібліотечної системи УФД та до директорії з робочими файлами бібліотеки (Libus). Оптимізовано обчислювальні ресурси віртуальних серверів.
Створено Тематичний рубрикатор індексів УДК до університетського міжнародного молодіжного форуму «Радіоелектроніка і молодь у ХХІ столітті», в якому представлені 476 індексів УДК за темами конференцій та секцій форуму.
Приєднання до проєкту Цифрового архіву «WarlnUkraineArchive 2022» (спільне архівування документів про війну в Україні 2022 року). Координатори від бібліотеки наповнюють архівну базу інформацією свідоцтвами агресії рф проти України. Здійснюється підбір світлин, плакатів, роликів, сайтів, постів, літературних джерел для відображення в архіві WUA 2022 та складання метаданих. Протягом 9 місяців для цього архіву знайдено, оброблено та представлено 19 сюжетів та обрано 7 каналів для систематичного моніторингу.
Сумісний проєкт науково-дослідної частини та наукової бібліотеки зі створення електронного ресурсу «Журнали Q1-Q3». Ресурс призначений для полегшення підбору журналів категорій Q1, Q2, Q3 за тематикою ХНУРЕ задля публікації в них науковців вишу. Розроблено 2 таблиці в Excel, де представлено переліки журналів з величинами, що визначають їх статус, місце в рейтингу, популярність і затребуваність, - квартилями Q1 та Q2-Q3. Пілотна версія цього ресурсу запропонована для апробації науковцям університету.
Здійснено перехід на нову версію та налаштування DSpace 7.4 для електронного архіву відкритого доступу “ElAr KhNURE”. Переваги для бібліотеки: це оновлення надає можливiсть інтеграції з ORCID. Цей випуск нарешті об’єднує два інтерфейси користувача та їхні спільноти, які раніше працювали паралельно.
З 1 грудня 2021 року Бібліотека увійшла до мережі офіційних хабів цифрової освіти Національної онлайн-платформи з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта» та організувала в електронному читальному залі хаб «Цифровізація. Досвід. Підтримка» на платформі «Дія. Цифрова освіта». Мета: надання допомоги для здобуття знань цифрової грамотності університетській спільноті та усім бажаючим.
Створено сайт
для ХХVI Міжнародного молодіжного форуму ХНУРЕ «Радіоелектроніка та молодь у ХХІ сторіччі» та виставки технічної
творчості молоді. Для чого проведено наступні роботи:
- розробка структури сайту форуму на базі сайту Бібліотеки;
- написання вимог до подачі матеріалів (відео, презентації тощо) на виставку;
- створення Гугл-форми для реєстрації на форум та Виставки;
- створення електронного каталогу виставки (розробка макету, написання шаблонів, створення окремої css-код).
Створено пресслужбу бібліотеки. Це робоча група, яка складається з представників різних відділів та служб з метою вдосконалення механізму висвітлення подій, заходів та реклами фонду у розділі новинних ресурсів офіційного сайту бібліотеки та офіційних акаунтах у соціальних мережах. До складу входять: керівник служби, редактор текстів, розробник відеороликів, адміністратор соцмереж та ті, хто створює пости, оформлює е-листи та робить розсилку інформновин.
Бібліотека прийняла участь у проєкті від Американських рад з міжнародної освіти, що адмініструють проєкт “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти (Academic IQ) з питань впровадження академічної доброчесності в ХНУРЕ. Представник від бібліотеки став експертом з аналізу якості навчання.
Розроблено новий класифікатор тем в електронному каталозі «Ресурси порталу Springer Link» для пошуку електронних книг 2017 року видання видавництва Springer Nature, які було внесено в електронний каталог НБ ХНУРЕ, приєднані повні тексти
Здійснено редакцію шаблону бібліографічного запису для відображення ідентифікатора DOI в описі документів.
Оновлення функціоналу послуги «Попередній запис до НБ ХНУРЕ» - додано Skype зв'язок користувача з бібліотекою; можливість перевірки даних.
Створено новий Класифікатор тем в ЕК – «комплекси навчально-методичного забезпечення», що є додатковою точкою доступу до цього інформаційного ресурсу бібліотеки.
В період пандемії Covid-19 бібліотека не припинила роботу – налагоджено віддалений авторизований доступ до серверу бібліотеки, що дало можливість об’єднати домашні ПК співробітників і бібліотечні сервери в єдину локальну мережу захищену надійним шифруванням.
Під час карантинних обмежень впроваджено дистанційні методи роботи- використання інтернет-платформи ZOOM, Google Meet, групу у Viber для участі в дистанційних заходах, оперативного інформування співробітників, проведення занять зі співробітниками бібліотеки з основ дистанційної роботи та сервісів бібліотеки.
Продовження роботи з формування сучасного іміджу бібліотеки – розроблено та впроваджено Telegram-бот, Telegram-канал, Linkedin-профіль, відеозйомка для ролика про роботу відділу обслуговування на замовлення каф. Медіасистем і технологій.
«Довідник першокурсника – 2020» створено в новому форматі з використанням програми Visual Studio Code.
Розроблено відео-інструкції з різних технологічних процесів бібліотеки за допомогою програми запису з екрану Bandicam та обробки створеного відеоматеріалу у програмі Bandicut.
Розпочата робота з перевірки робіт бакалаврів за допомогою антиплагіатної інтернет-системи «Unicheck».
Запроваджена послуга «електронний квиток читача» - завантаження у мобільний пристрій здійснюється через особистий кабінет читача на сайті бібліотеки.
Продовження формування позитивного іміджу бібліотеки, реклама діяльності у формі світлин та інфографіки.
Розроблено та запроваджено у роботу нову функцію «Автоматичне виявлення боржників бібліотеки» з відправленням повідомлень боржникам, в якому автоматично відображається бібопис заборгованих видань.
Для наукових працівників, викладачів та аспірантів створена «Автоматична розсилка логіна та пароля до особистого кабінету».
Для сторонніх користувачів та співробітників ХНУРЕ розроблено та впроваджено послугу «Попередній запис до бібліотеки».
Проведено роботу з адміністрування антиплагіатної інтернет-системи «Unicheck».
Проведена реєстрація в міжнародному реєстрі Crossref та надання ідентифікаторів DOI монографіям науково-педагогічних працівників ХНУРЕ.
Створено зони для фото та селфі у Великому читальному залі (до Хелоуіну та Нового року).
Розширено зону вільного Wi-Fi – доступу (в НБВ, ВЛІМ та читальному залі для наукових робіт)
Започатковано новий вид рекламування книг з фонду на сайті бібліотеки та у соціальних мережах.
Створено новий інтерфейс колекції комплексів навчально-методичного забезпечення (КНМЗ) – автоматично відображаються бібліографічні описи документів
Через Довідкову службу на сайті бібліотеки здійснюється нова послуга з уточнення цитат, що замовлена користувачами та послуга з присвоєння індексів УДК.
В межах проєкту Молодіжної секції УБА «Display-кросінг» у відділах бібліотеки відбувалось експонування книжкових виставок «Читай зі смаком» - для популяризації навчально-методичної літератури.
Розроблено технології приєднання зображення обкладинки та змісту видання до бібліографічного опису на веб-сторінці ЕК.
Започатковано новий соціокультурний захід для школярів - потенційних абітурієнтів, «Канікули в бібліотеці». Захід проходив під час канікул.
Розроблено технологію використання та впроваджено 1 етап електронного квитка користувача.
В рамках інформаційної підтримки діяльності бібліотеки створені групи в соцмережах Facebook та INSTAGRAM.
В рамках розроблення рекламної продукції – створено кольоровий календар на 2019 рік «Бібліотеки світу».
В межах підвищення кваліфікації для бібліотечних працівників міста проведена освітня міні – лекція «Блокчейн в бібліотеці».
На сайті бібліотеки започатковано новий розділ «Тематичні онлайн вікторини» - новий вид опитування користувачів з конкретних тематичних питань.
Продовжено серію практикумів з питань психології спілкування (майстер-клас, лекція, тренінг)
Для організації процедури оцінювання досягнень працівників університету (зокрема бібліотеки) проведено тестування відкритої електронної платформи – порталу Довіра (проєкт TRUST міжнародного консорціуму Темпус).
Розроблено модуль і-конференції на сайті бібліотеки для технічної підтримки інтернет-конференцій.
Розпочато роботу зі створення електронної колекції повних текстів пояснювальних записок (ПЗ) до атестаційних дипломних робіт магістрів/спеціалістів для подальшого здійснення перевірки запозичень у роботах студентів-дипломників.
Продовження роботи над проєктом з історії ХНУРЕ (остаточне редагування, розміщення на сайті бібліотеки та підготовка до видання)
Започатковано серію практикумів з конфліктології - «Врегулювання міжособистісних конфліктів» для співробітників бібліотеки.
Здійснено перехід е-архіву на нову версію DSpace 5.5 (платформа вільного доступу з відкритим вихідним кодом для само- архівування документів).
Науково-бібліографічним відділом започатковано створення серії відеороликів – віртуальних етюдів під загальною назвою «Історії однієї вулиці».
Відділом художньої літератури силами гуртківців клубу «Осяяння» для ознайомлення студентської молоді зі всесвітньою літературою започатковані «Читання вголос» (п’єси, розповіді, новели).
Сектором наукометричного моніторингу у відділі Електронних ресурсів розпочато роботу з постійного відстеження відомостей про наукометричні бази даних, розрахунок показників публікаційної активності науковців ХНУРЕ, організація практикумів, тренінгів, підтримка профілів вчених в реєстрах (типу ОRCID) та надання консультацій науковцям з цих питань.
Науковою бібліотекою розроблено та випробувано формулу з урахуванням вагомих коефіцієнтів для визначення публікаційної активності вчених ХНУРЕ.
Наукова бібліотека взяла участь у перекладі з англійської мови стандартів ISO (ДСТУ ISO 16439:2016 (ISO 16439:2014. IDT «Інформація та документація. Методи та процедури оцінювання впливу бібліотек).
Розроблено веб-сторінку ІЕК (інтегрованого електронного каталогу) для більш зручного перегляду користувачами.
Започатковано проєкт з історії ХНУРЕ – спільно з музеєм ХНУРЕ розпочато роботу в архіві з пошуку відомостей про студентів та викладачів, які навчалися та працювали в закладі в період 1962-1966 рр. В цей період ЗВО мав назву Харківський інститут гірничого машинобудування автоматизації та обчислювальної техніки (ХІГМАОТ). Виконано три етапи – збір архівних відомостей, редагування БД, підготовка довідкового видання.
Створено онлайн-словник інформаційно-бібліотечних термінів, який розрахований на бібліотекарів-практиків, користувачів бібліотеки, студентів 1 курсу, що вивчають розділ «Основи інформаційної культури».
Проведення постерної сесії – під час проведення семінару доповіді - постери було розміщено в е-вигляді на комп’ютерах бібліотеки.
Оновлено інтерфейс пошукової сторінки електронного каталогу «УФД».
Впроваджено нові методи, форми та види інформації для занять зі студентами з розділу «Основи інформаційної культури».
Створення нового сервісу для читачів «Генерація бібліографічного опису за ДСТУ ГОСТ 7.1:2006».
Проведення mini-опитувань користувачів на сайті бібліотеки за одним актуальним запитанням для швидкого отримання та обробки даних.
Розроблено авторизований доступ до ресурсу «Електронні навчально-методичні комплекси» (ЕНМК) через акаунти читачів у Googl на сайті бібліотеки.
Створено віртуальні виставки, відео-ролики, у програмі ProShow з розміщенням посилань на веб-сайті бібліотеки.
Створення віртуальної бази матеріалів (ЕНМНК) до усіх навчальних дисциплін відповідно до стандартів підготовки фахівців з різних напрямків.
«Тренінги з наукометрії» - проведення практикумів для науковців та викладачів з питань підвищення наукометричних показників та роботи з відповідними БД.
Створення БД світлин абітурієнтів під час вступної кампанії на 2014/2015 навч.рік. з опрацюванням світлин в програмі GIMP 2.
Створення слайдових презентацій для занять з «Основ інформаційної культури».
Для подальшого впровадження та регламентації роботи з модулями АІБС «УФД/Бібліотека» написані покрокові інструкції та технологічні карти.
Створення е-газети «ТЕХНОBOOKа» та вихід першого номера з висвітленням світових новин ІТ у тому числі і в бібліотечній справі (Гол. ред. бібліотекар 2 кат. Скрипник Є.А.)
Спільно зі школою альтернативної освіти проведено конкурс читців «Театральний монолог – 2014».
Продовження роботи над створенням нової версії сайту – розроблено інтерфейс з використанням нових технологій, та оновлення контенту.
Для створення віртуальних виставок в Науково-бібліографічному відділі освоєно сервісну інтернет - платформу інтерактивних публікацій PREZZY.
У читальному залі навчальної літератури впроваджено самообслуговування з допомогою встановленого сканера.
Освоєно сервіс інтернет - платформи CALAMEO ддля віртуальних виставок, розміщено посилання на веб-сайті бібліотеки.
Просування бібліотеки у соціальних мережах - літературний клуб "Осяяння" "ВКонтакте".
Розробка та введення нової версії веб-сайту.
Участь у конкурсі електронних каталогів, що проводила УБА.
Підключення до наукометричної бази даних SCOPUS.
Випуск флеш-видання "Довідник першокурсника" з використанням Інтернет платформи ISSUU.
Подальша реалізація проєкту "Єдиний квиток користувача бібліотек Харкова".
У рамках підвищення кваліфікації співробітників (створення презентацій, діаграм, графіків, обробка малюнків, фотографій та інш.) започатковано новий вид представлення роботи відділів на розширеному засіданні Ради при директорові бібліотеки.
Запровадження віддаленого адміністрування і керування комп`ютерними місцями користувачів електронного читального залу з використанням програми LiteManager.
Розпочато комплектування електронними журналами - 16 електронних аналогів журналів з платформи eLIBRARY.RU, доступ з веб-сайту бібліотеки.
Участь в розробці та впровадженні проєкту "Єдиний квиток користувача бібліотек Харкова" спільно з провідними бібліотеками ЗВО м.Харкова
Продовження роботи з впровадження автоматизованої видачі літератури у відділі художньої літератури та у відділі літератури іноземними мовами на базі АІБС "УФД/Бібліотека".
Реалізація 2-го етапу монопроєкту "Модернізація читального залу бібліотеки."
Створення класифікатора "Праці вчених ХНУРЕ"- 1-й етап-розробка нового каталогу тем, визначення переліку вчених ХНУРЕ.
Організовано Раду молодих спеціалістів-бібліотекарів.
Започатковано дистанційне е-замовлення книг.
Подальша реорганізація системи обслуговування користувачів бібліотеки – розробка моно проєкту «Модернізація читального залу бібліотеки».
Работа с фондом редкой и ценной книги - выделение в отдельный фонд, страница на web-сайте, оцифровка.
Поглиблення роботи з рідкісною та цінною книгою – відокремлення в окремий фонд, сторінка на web - сайті бібліотеки, оцифрування, створення класифікатора на пошуковій сторінці в АІБС «УФД- бібліотека».
Створення онлайнового покажчика дисертаційних робіт та служби «Онлайновий черговий по бібліотеці» (запитання по ICQ).
Проведено наукометричний аналіз публікацій вчених ХНУРЕ.
Впровадження автоматизованої видачі комплектів учбової літератури першокурсникам до початку навчального року.
Розробка та впровадження проєкту "Відкритий архів" (ElArKhNURE).
Розроблено нову версію web-сайту бібліотеки.
Створення віртуальної картки користувача.
Оновлення пошукової сторінки АІБС «УФД-бібліотека» (впровадження елементів полів пошуку).
Відкрито доступ в ЕК з Internet - мережі через пошукову сторінку на web-сайті.
Підготовка методичних рекомендацій у вигляді е-презентацій для підвищення кваліфікації співробітників.
Відкриття читального залу гуманітарної літератури у відділі художньої літератури.
Розпочато віртуальні виставки, електронну доставку документів (ЕДД), віртуальну довідкову службу (ВСС).
Виготовлення пластикових читацьких карток.
Автоматизовано обслуговування студентів 1 курсу.
Затверджено "Концепцію розвитку НБ ХНУРЕ до 2012 року".
Розпочато роботу з ретроуведення фонду до електронного каталогу та літературно-поетичного клубу "Осяяння" для поетично обдарованої студентської молоді.
Нагороджено директора бібліотеки Грамотою Головного управління освіти і науки Харківської обласної держадміністрації.
Відкриття читального залу для роботи з електронними ресурсами.
Новий рівень автоматизації бібліотечних процесів – придбання вітчизняної АІБС "УФД – бібліотека".
Нагородження колективу бібліотеки Грамотою АСІБТ за високі досягнення в інноваційній діяльності, створення першої електронної бібліотеки серед ЗВО України.
Створення власного бібліотечного web-сайту.
Призначення директором бібліотеки Грищенко Т. Б.
У структурі довідково-бібліографічного відділу (ДБВ) розпочато роботу читального залу для роботи з документами ЕБ.
Розпочато функціонування Електронної бібліотеки (ЕБ).
Початок "ери комп’ютеризації" - придбано АІБС MARC 3.
Встановлено перший комп’ютер.
Розпочато ведення електронного каталогу
Організовано відділ автоматизації.
Створення відділу книгозбереження (Андрющенко В.В. - перша зав.відділом).
Впровадження інноваційної методики ведення картотек із використанням рейтер-карт.
Подальша робота з упорядкування структури бібліотеки - виділення фонду наукової літератури, відкриття наукового абонементу, читального залу суспільно-політичної літератури (СЕЛ), бібліотечних пунктів у студентських гуртожитках; впровадження потокового методу з обслуговування студентів 1 курсу.
Призначення Китаєнко В.М. директором бібліотеки.
Започатковано святкування "Дня бібліотекаря".
Фонд налічує 659000 примірників.
Розпочато обслуговування за єдиним читацьким квитком.
Розпочато безінвентарний облік нових надходжень; впровадження в процес систематизації ББК; започатковано груповий метод у процесі видачі літератури молодшим курсам.
Створення довідково-бібліографічного відділу (ДБВ).
Перша зав.відділом – Бєлоглазова Н.В.
Розпочато проведення лекцій з бібліотечно-бібліографічних знань.
Перепрофілювання ХІГМАОТ в ХІРЕ (інститут радіоелектроніки).
Розпочато нову форму обслуговування в читальному залі - міжбібліотечний абонемент (МБА).
Перейменування в ХІГМАОТ (інститут гірничого машинобудування автоматизації та обчислювальної техніки).
Директор бібліотеки Мальцева А.Г.
Кількість читачів зросла до 3017.
Книговидача складає 96074.
Розпочато масову роботу серед читачів, створено систематичну картотеку статей (СКС), Бібліотечну Раду.
Фонд зріс до 170 тис. примірників, кількість читачів складає 2833.
Зав. бібліотекою Левіна Д.Н.
Початок відродження бібліотеки – повернення фонду з евакуації та з НТБ Держпрому.
Перепрофілювання вузу в Гірничо - індустріальний.
Під час Другої світової війни частково фонд передано для збереження в НТБ Держпрому, частково евакуйована до м. Караганди.
Створення на базі будівельного факультету політехнічного інституту Інженерно-будівельного інституту.
Відомостей про працівників бібліотеки не має.
Фонд складав – приблизно 80 тисяч примірників.