Проєкт Сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project — SAIUP), що реалізується Американськими Радами з міжнародної освіти за сприяння Міністерства освіти і науки України та підтримки Посольства США в Україні, має на меті застосовувати спільний досвід США і України для розробки та втілення чотирирічного плану заходів, зміст яких полягає у орієнтації та навчанні студентів, викладачів та адміністраторів навчальних закладів України практичної цінності і важливості академічної доброчесності, наданні ресурсів і плану дій задля їхнього тісного залучення до зміцнення академічної доброчесності в освітньому середовищі. Паралельно, проєкт залучатиме МОН, аби уможливити ключові операційні новації для підтримки стійких змін в освіті України на національному рівні. Ініціатори, виконавці та партнери проєкту розглядають формування академічної культури загалом й академічної доброчесності як її складової зокрема як важливу складову трансформації української освітньої системи.*
Національний репозитарій — загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти.
До Національного репозитарію включаються всі академічні тексти незалежно від дати їх створення та оприлюднення у визначеному регламентом порядку.
Національний репозитарій надає відкритий доступ користувачам до інформації, що в ньому міститься, зокрема до реєстру академічних текстів, а також їх електронних версій та інших пов’язаних з
ними даних, розміщених на умовах відкритого доступу, через офіційний веб-портал Національного репозитарію, що має доменне ім’я
Академічна доброчесність означає, що в процесі навчання чи досліджень, студенти, викладачі та науковці керуються, передусім, принципами чесності, чесної праці та навчання. Плагіат, списування, несанкціоноване використання чужих напрацювань є неприйнятним і жодним чином не толеруються в спільноті.
Академічна доброчесність стосується не лише якості освіти - вона напряму впливає на те, яких громадян виховує система вищої в країні, які цінності закладаються під час навчання в університеті та яким є «секрет успіху» в суспільстві. Чи це важка і наполеглива праця, яка допомагає досягати успіхів як окремому індивіду, так і країні в цілому, чи це обман, шахрайство та сумнівна спритність, які потім стають нормами суспільних відносин і тягнуть країну на дно.
Джерело:
* - Проєкт в університетах – SAIUP
** - Національний репозитарій академічних текстів
ІНСТРУКЦІЯ про перевірку текстів в інтернет-системі Strikeplagiarism.com для відповідальних від підрозділів ХНУРЕ
У результаті детального аналізу ринку було обрано нову систему перевірки на плагіат, яка відповідає всім необхідним вимогам якості та безпеки. Відтепер
усі роботи студентів та науковців будуть перевірятися за допомогою інтернет-сервісу
Інструкція щодо перевірки на академічний плагіат атестаційних робіт на здобуття степені "бакалавр" (затв. розпорядженням №52Р від 20.05.2020 на зміну розпорядження №51Р від 19.05.2020)
Положення про академічну доброчесність у ХНУРЕ (затв. наказом №50 від 02.02.2021)
Інструкція щодо перевірки на академічний плагіат атестаційних робіт на здобуття степені "бакалавр" (затв. розпорядженням №51Р від 19.05.2020)
Положення про кваліфікаційну роботу здобувача вищої освіти на другому (магістерському) рівні (затв. наказом ректора ХНУРЕ від 06.05.2021 №143)
Положення про протидію академічному плагіату в ХНУРЕ (затв. наказом №290 від 28.04.2017)
Положення про авторське право у ХНУРЕ (затв. наказом №290 від 28.04.2017)
Положення про порядок створення та затвердження електронних видань ХНУРЕ (затв. наказом №290 від 28.04.2017)
ЗАКОН УКРАЇНИ Про авторське право і суміжні права (редакція від 15.04.2023)
Постанова від 27 грудня 2001 р. № 1756 "Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір" (редакція від 30.12.2020)
Методичні рекомендації для закладів вищої освіти з підтримки принципів академічної доброчесності
Постанова КМУ "Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав" (редакція від 18.01.2003 №72)
Для того щоб визначитися з тем, що таке плагіат, варто у першу чергу звернутися до діючого законодавства. Згідно
Джерело:
* - Плагіат
Види порушень академічних норм в освітньому середовищі:
Студент не повинен допускати такі порушення:
Коли викладач каже про плагіат, він зазвичай використовує такі терміни:
Порушення вказаних нижче правил та їх недотримання має розцінюватися як плагіат:
Виключення, які не є плагіатом
КУ ст. 10 Закону України «Про авторське право та суміжні права»* вказується, що не може підпадати під поняття плагіату (оскільки на них не поширюється авторське право):
Джерело:
* - Закон України «Про авторське право та суміжні права»
Як правильно оформити посилання?
Коли ви наводите висловлювання автора чи перефразований уривок його тексту вперше, треба навести ім’я автора. Наприклад:
«Альбер Камю писав»
«за твердженням Ейнштейна»
В кінці наведеного вами висловлювання чи переробленого уривку необхідно вказати посилання на джерело, звідки ви взяли потрібну для себе інформацію.
Цитати й прямі висловлювання
Для оформлення значущих висловлювань автора скористайтеся лапками. Лапки свідчать про те, що весь наведений вами фрагмент тексту є точним висловлюванням автора без змін.
Резюмування
Воно припускає коротке пояснення своїми словами більш довгих уривків тексту.
Враховуючи короткість текстів, що резюмують, тут недоречно як особиста думка, так і використання цитат.
Відповідальність за плагіат
Існуючий на сьогодні в Україні правовий механізм притягнення до відповідальності за плагіат є досить неоднозначним. Справа в тому, що з точки зору законодавства прописано достатньо відповідних норм, які надають певне визначення поняття плагіату й гарантують захист прав авторів, а також встановлюють перелік правопорушень з використанням плагіату й мірах відповідальності за них. Так в
В цілому за використання плагіату передбачено (в залежності від кожного конкретного правопорушення) цивільна, адміністративна та карна відповідальність.
Адміністративна відповідальність
- штраф від десяти до двохсот неоподаткованих мінімумів прибутків громадян (тобто від 170 до 2400 грн.) стаття 51-2 кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконне використання об’єкту права інтелектуальної власності.
Карна відповідальність
- штраф от двохсот до тисячі неоподаткованих мінімумів прибутків громадян (від 2400 до 17000 грн.) чи виправні роботи на термін до двох років, с конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп’ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм, програм мовлення, устаткування й матеріалів, що призначено для їх виготовлення й відтворення (стаття 176 Карного кодексу України).
В
В
У навчальних закладах
У
У
У
В університеті