Програмно-апаратні розробки, прилади та пристрої

2024
26 берез

Автоматизоване оповіщення учасників дорожнього руху на погано видимих ділянках дороги

Автори: Койдан Анастасія Андріївна, Холодов Станіслав Євгенович, ст. гр. АПСм-23-1, ХНУРЕ.
Науковий керівник: Бітченко Олександр Миколайович, доцент кафедри РТІКС, кандидат технічних наук, доцент, ХНУРЕ.

Однією з найпоширеніших причин аварій на дорогах є неуважність усіх учасників дорожнього руху. Також до неуважності додаються відмінність додаткових факторів, таких як нерівність дорожніх покриттів, погана освітленість, неправильно прокладені траси. Один тип аварій, який часто залишається непоміченим, - аварія за межами населених пунктів за участю пішоходів. Через наявність на трасах підйомів та поворотів які обмежують видимість водіїв транспортних засобів відбуваються аварії з летальними наслідками для пішоходів у межах пішохідних переходів.

У ході роботи було досліджено та розроблено автоматизоване оповіщення учасників дорожнього руху на погано видимих ділянках дороги.

Метою роботи було покращення безпеки на дорогах шляхом запобігання можливим аваріям та нещасним випадкам, пов'язаним з поганою видимістю на дорозі.

Демонстраційний матеріал (презентація)

2024
27 берез

Радіокерована нічна точка наводки “Селена” для артилеристів

Автори: Волонтерська команда Bavovna Team: Маковецький Сергій Олександрович, аспірант каф ПІ, гр. ІПЗдф-22-1, ХНУРЕ; Шевчук Валентин Володимирович, аспірант групи АВа-21, Національний Університет «Львівська Політехніка»; Щербак Михайло Сергійович.
Науковий керівник: Віктор Іванович Каук, к.т.н, доц., доцент каф. ПІ, ХНУРЕ.

Розроблено продукт, який включає наступні частини:

  • апаратна платформа;
  • програмна частина;
  • механічні елементи корпусів.

Даний пристрій використовується як маяк для наводки для артилеристів, який можна увімкнути на необхідний час та вимкнути по радіоканалу.

Під час бойових дій дуже важливо не залишати безпечне місце нашим військовим та не виходити на відкритий простір, особливо вночі та з світловими маяками. Без цього пристрою – військові виходили у відкрите поле за 30-50 м від позиції міномета та на деякий час вмикали ліхтарик для наводки.

Цей пристрій було розроблено за запитом від військових для того, щоб зберегти життя наших воїнів під час нічної стрільби з міномету.

На сьогодні – 60+ комплектів на фронті, нова партія 15шт у виробництві.

Пристрій має 2 модулі:
- Пульт з акумулятором. Зарядка йде в комплекті;
- Приймач з акумулятором. Зарядка йде в комплекті.

Інструкція:
1. Установити пристрій в потрібному місці та включити кнопку живлення.
2. Відійти в безпечне місце та в потрібний момент натиснути кнопку ввімкнення. Червоні світлодіоди ввімкнуться з рівнем яскравості 0. Щоб збільшити яскравість треба ще раз натиснути на кнопку ввімкнення. Всього доступно 7 рівнів яскравості. 3. Коли не буде потрібно – натиснути кнопку вимкнення.

Комплект:
- Пульт – 1шт.
- Приймач – 1шт.
- Зарядний пристрій – 1шт.
- USB кабель для зарядки – 1шт.

Характеристики:
1. Дальність дії – до 500 метрів при прямій видимості.
2. Колір світла – червоний.
3. Час роботи приймача в режимі очікування - ~3 тижня.
4. Корпуси приймача та пульта захищені від вологи та дощу. Пристрій тестувався та працював під прямим тиском води.

Демонстраційний матеріал

2024
27 берез

Цифровий спектрометр реального часу на ПЛІС

Автор: Васильєв Олександр Юрійович, ст. гр. СКСм-23-1, ХНУРЕ.
Науковий керівник: Хаханова Ірина Віталіївна , д.т.н., проф. каф. АПВТ, ХНУРЕ.

Розроблено цифровий програмно-апаратний комплекс для обчислення швидкого перетворення Фур’є (ШПФ) в реальному часі. Експериментальна установка призначена для апробовування різноманітних імплементацій ШПФ на ПЛІС та пошуку найефективнішого рішення з точки зору швидкодії, використовуваних ресурсів ПЛІС, енергоефективності та ін.

Апаратна частина установки складається з ПЛІС Xilinx Artix7-35 на базі плати A7-lite, до якої приєднано АЦП AD9226 (12-bit, 65MSPS) для цифрового перетворення зовнішнього сигналу, в якості зовнішнього генератору сигналу використовується FG-100 DDS (1-500KHz), а в якості внутрішнього еталонного генератору сигналу використовується CORDIC блок, що генерує синусоїдальний сигнал (0-32.5 Mhz). Дані передаються на комп’ютер через два інтерфейси: послідовний UART-USB інтерфейс для відображення даних в реальному часі та Ethernet інтерфейс, що використовує UDP пакети, для збереження даних без проріджування.

Для роботи зі спектрометром розроблено графічний застосунок на мові Python. Застосунок приймає дані та зберігає їх на внутрішній носій комп’ютера. Також застосунок спрощує керування спектрометром, та надає спосіб відображення даних з ПЛІС.

Розроблений комплекс дозволяє вирішувати задачі спектрометрії в додатках, що потребують розрахунок спектру одного каналу в реальному часі.


2024
27 берез

Симулятор радіолокатору (RADAR Simulator)

Автор: Білик Олександр Сергійович, аспірант каф. ІКІ, ХНУРЕ.
Науковий керівник: Мартинчук О.О., к.т.н., доц., каф. ІКІ, ХНУРЕ.

Розроблено симулятор РЛС, що використовує різні поляриметричні режими роботи антенної системи. Симулятор дозволяє дослідити основні особливості виявлення цілі, наприклад, дронів, за різних умов, що включають спостереження на фоні відбиттів від земної поверхні та дію зовнішніх небажаних випромінювань.

Developed radar simulator using different polarimetric modes of the antenna system. Simulator lets you explore the basic features of target detection under various conditions, including observations on the background reflections from the earth's surface and the effect of external unwanted radiation.


2024
27 берез

Універсальна навчальна платформа для налагодження та керування БПЛА мультироторного типу

Автор: Роменський Олександр, ст. гр. АКТАКІТ-20-3, ХНУРЕ.
Науковий керівник: Хрустальова Софія Володимирівна, к.т.н., доц. каф. КІТАР, ХНУРЕ.

Дана робота присвячена розробці універсальної навчально-тренувальної платформи для підготовки фахівців безпілотної авіації.

Цей комплекс складається з двох мультироторних експериментально-тренувальних літальних апаратів. Перший з них — це оригінальний, спеціалізований модульний конструктор, що дозволяє зібрати 3-коптер, 4-коптер і 6-коптер за схемами «+» та «Х», з одного набору 5 конструктивно різних апаратів. Другий – це дослідницька платформа з передовими технічними характеристиками. Він спрямований на отримання навичок аерофотозйомки, виконання автоматизованих польотів за заданою програмою, а також дальніх польотів з керування від першого лиця в режимі FPV з відеоспостереженням.

В подальшому навчальна платформа буде доповнена системою автоматичного оминання перешкод, модулем розпізнавання об’єктів на базі Ultralytics Yolo та системою автоматичної посадки у задану точку.